Belgrad’a Giden Yolda Tanıdık Bir Yüz: Niş

Sırbistan Niş

14 – 15 Eylül Sırbistan, Niş ve Belgrad

Merhaba,

16 Eylül Pazartesi Sabahı Sofya’dan hareketle Niş üzerinden Belgrad’a geçtim. Niş’te 4 saate yakın bir süre bulunduğumdan Belgrad’ı yazmadan önce bu şehirden bahsedeceğim; İstanbul’u başkent ilan eden Roma İmparatoru Konstantin’in doğduğu şehirden; Niş’ten.

Sofya ile ilgili notlarımda belirtmiştim, Sofya-Niş biletini MATPU isimli acenteden 24 Leva karşılığında aldım. (1 Leva = 1.5 TL)

Matpu Acentası Otobüsü, Bulgarsitan - Sofya'dan Sırbistan - Niş'e

Matpu Acentası Otobüsü, Bulgarsitan – Sofya’dan Sırbistan – Niş’e

Sabah 7 otobüsü ile Sırbistan, Niş yolundaydım. Otobüste yaklaşık 20 kişi kadardık, Sırbistan sınırına geldiğimizde önce Bulgar kontrolünden geçtik. Otobüste o kadar hırpani adam var kimseye tek cümle soru sorulmuyorken, polis, benim bagajımı kontrol etmek istedi ve valizimi didik ettik birlikte. “İngilizce biliyor musun” diye sorduğumda Türkçe “nereye gidiyorsun” diye o da bana sordu, seyahatim neredeyse yeni başlıyordu ve tuhaf bir duyguydu tabi! Kızdığım şey; valizimin aranması değildi elbette, 20 kişinin içinden sadece benim aşağıya davet edilerek valizimin aranmasıydı. Yarası olabilir bilmiyorum ama bu muameleyle bizim sınırımızda da muhatap olmalarını çok istiyorum.

20 yıl Önceki Şehirlerarası Otobüsler Gibi

20 yıl Önceki Şehirlerarası Otobüsler Gibi

Neyse pozitif bir şekilde devam edelim 🙂 Sırp kontrolünden de geçtikten sonra -ki otobüsten dahi inmedik- işlemlerimiz bekleme süremizle birlikte 1,5 saat kadar sürdü. Sofya’dan hareket ettikten 4 saat sonra Sırbistan saati ile ise 10:30’da Niş’teydim. Otogara vardığımda ilk iş olarak daha önce e-posta ile rezerve ettiğim Belgrad biletimi satın aldım ve valizimi emanet bürosuna bıraktıktan sonra ilk olarak bir pastaneden Gevrek (Simit) alarak açlığımı yatıştırmaya çalıştım, oturup yemek yiyebilecek kadar zamanım yoktu zira. (Simit-25 Dinar, 120 Dinar =1 Euro, Bagaj Emaneti otogarda 100 Dinar ya da 1 Euro)

Niş Otogarı, Sırbistan

Niş Otogarı, Sırbistan

Niş Otogarı Bagaj Emanet Kuponu

Niş'ten Belgrad'a Otobüs Bileti

Niş’ten Belgrad’a Otobüs Bileti

Sırbistan, Niş > Sırbistan, Belgrad Otobüs Bileti
Acente: Nis-Ekspress
Bilet: 1150 Dinar
(1 Euro = 120 Dinar)

Döviz bürosu otogardan çıktıktan sonra sağda 100 metre kadar ileride, otobüs biletinizi kredi kartınızla alabilirsiniz. Niş; Belgrad ve Novi Sad’dan sonra Sırbistan’ın 3. Büyük şehriymiş. Türk Boylarının 5. yüzyıldan itibaren uğrak yeri olan bu şehir; Hunlar ve Avarlar tarafından elde edilmek istenmiş, Romalılar, Slavlar, Bulgarlar arasında gidip geliyorken; Osmanlı Hakimiyetinin bu bölgelerde hissedildiği tam da 14. Yüzyılın ikinci yarısında ise artık Türk şehirlerinin arasına katılmış.

Niş Şehiriçi, Sırbistan

Niş Şehiriçi, Sırbistan

Niş, Nişava Nehri Üzerinde

Niş, Nişava Nehri Üzerinde

Şehre karayolu ile geliyorsanız Kale Bölgesi ve şehir merkezi otogara 7-8 dakika kadar yürüme mesafesinde. Kale Bölgesi’nin İstanbul Kapısı, Nişava Nehri’ni görüyor ve girişte solda bir turist ofisi mevcut. Buradan Niş’le ilgili bilgi kitapçığı ve harita temin edebilirsiniz. İyi hazırlanmış bir bilgi kiti gibi geldi bana. İlgimi çekecek yerleri görmem için 2 saat yeterli olacaktı ve o yüzden pek de acele etmeden hareket ediyordum.

Niş Şehiriçi, Kral Milan Anıtı, Sırbistan

Niş Şehiriçi, Kral Aleksandar Anıtı, Sırbistan

Haritayı inceledikten sonra önce şehir merkezine, oradan Cele Kula (Kelle Kule)’ye, buradan dönüşte de Kale Bölgesi’ne ve semt pazarına uğrayarak otobüs terminaline dönmeyi düşünüyordum. Şehir merkezi’ne İstanbul Kapısı’nı arkanıza alıp Nişava Nehri üstündeki köprüden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Şehir Merkezinde, Vip GSM operatöründen Belgrad’da da kullanmak için ön ödemeli bir sim kart satın alarak yoluma devam ediyorum, bu arada 5 gün için 1 GB kota sağlayan paket sadece 200 Dinar (2 Euro bile değil).

Niş İslam Ağa Camii, Sırbistan

Niş İslam Ağa Camii, Sırbistan

Kral Milan Meydanı’nda, Kral Aleksandar Anıtı’nı geçtikten hemen sonra karşıma çıkan caddenin sağına doğru baktığımda bir minare görüyorum biraz daha yaklaştığımda beni şehirde kalan tek Osmanlı Camii, İslam Ağa Cami karşılıyor. 1700’lü yıllarda yapıldığı söylenen bu cami, şehirde o dönemde bulunan 20 camiden geriye kalan tek esermiş. Son olarak 1954 yılında devlet korumasına alınmış.

Tekrar meydana dönersek ki Milana Meydanı kafe ve restoranları ile çok hareketli-köşedeki McDonald’s oldukça şık bir binada bulunuyor- buradan ilk durağım Kelle Kule’ye doğru yürüyorum. Şehir merkezinden 30 dakikada yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ben şehri de görmek istediğimden bu yolu tercih ettim biraz ama sıcak havada gerçekten zor oluyor. Şehir Merkezi’ndeki Kral Aleksandar Anıtının karşısındaki caddeden kule istikametine giden bir otobüse binseniz 8-10 dakika içinde ulaşabileceğiniz uzaklıkta. (Bilet 60 Dinar – 0.50 Euro)

Niş, Kelle Kule, Tanıtım Kitapçığından, Cele Kula, Sırbistan

Niş, Kelle Kule, Tanıtım Kitapçığından, Cele Kula, Sırbistan

Kule’nin hikayesi kısaca şu; 1804 yılından itibaren bağımsızlık mücadelesine girişen Sırplar ile 5 yıl sonra 1809’da Osmanlı Ordusu’nun Hurşit Paşa komutasındaki askerleri ile yaşanan Çegar Savaşı ve savaşı kaybedeceğini anlayan Sırp komutanın ölürken Osmanlı’ya da zaiyat verdirebilmek için cephaneliği patlatması sonucu yaşanan katliamdan sonra Hurşit Paşa tarafından toplatılan ve orada yaşayanlara; “Osmanlı’ya karşı ayaklanırsanız akıbetiniz bu olur” mesajını vermeye yönelik olarak Sırplara ait 952 adet kafatasından yükseltilmiş kule. Daha sonra kuleyi çevreleyecek şekilde etrafında bir şapel inşa edilmiş.

Niş, Kelle Kule, Cele Kula, Sırbistan

Niş, Kelle Kule, Cele Kula, Sırbistan

Kuleye vardığımda dış kapısı maalesef kapalıydı. Civardaki Sırp askerine sorduğumda Pazartesi günü kulenin kapalı olduğunu öğrendim, yakınlarda olan gişe görevlisini de bulmama ve tüm ısrarlarıma rağmen tatil sayılan bugün açmasının mümkün olmadığını söylediğinde büyük bir hayal kırıklığı yaşıyordum. Niş’e uğramak istememin sebebi olan, belki de dünyada bir örneği bulunmayan bu kuleyi göremeyeceğim için üzgündüm. Burayı görmek isteyenlere önceden söylemiş olayım Pazartesi günü müzelerde olduğu gibi burası da kapalı. Buradan bir otobüse binerek şehir meydanına geri döndüm.

Niş Şehiriçi, Kale Bölgesi, İstanbul Kapısı, Sırbistan

Niş Şehiriçi, Kale Bölgesi, İstanbul Kapısı, Sırbistan

Şehir merkezine birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunan kale geçmiş dönem Roma kalıntılarının üzerine inşa edilmiş. Avrupa’daki en iyi korunmuş Türk Kalesi olarak ifade edildiği oluyor, kalenin inşasında civarda bulunan Roma kalıntılarının kullanıldığı söyleniyor, tamamlanması 1720 yılını bulmuş. Günümüzde çeşitli dönemlerde tiyatro, sinema vb. festivaller için kullanılıyormuş. Kale’ye İstanbul Kapısından girilebilir, hemen solda bir turizm ofisi mevcut, buradan bir harita alırsanız kaledeki kısımları görme imkânınız var. Kale bölgesinde hamam ve cami mevcut. Hamam restore edilerek restorana dönüştürülmüş, Bali Bey Camii’nin ise minaresi yoktu ve ziyaret ettiğim gün kapısı kapalıydı, müze / sergi salonu gibi kullanılıyor olabilir, emin değilim. Biraz soluklanmak veya hediyelik bir şeyler almak için kale bölgesi güzel. Bu arada Nişava Nehri’ni kaçırmayın, kaleye girmeden hemen önce.

Niş Şehiriçi, Kale Bölgesi, Hamam Restoran Sırbistan

Niş Şehiriçi, Kale Bölgesi, Hamam Restoran Sırbistan

Niş Şehiriçi, Kale Bölgesi, Sırbistan

Niş Şehiriçi, Kale Bölgesi, Sırbistan

Niş Şehiriçi, Kale Bölgesi, Sırbistan

Niş Şehiriçi, Kale Bölgesi, Sırbistan

Niş Şehiriçi, Kale Bölgesi, İslam Ağa Camii, Sırbistan

Niş Şehiriçi, Kale Bölgesi, İslam Ağa Camii, Sırbistan

İstanbul Kapısı’ndan çıktıktan sonra sağ tarafta bulunan parkta bir anıt mevcut, kubbeli bu anıt; NATO’nun Yugoslavya’yı bombaladığı dönemde Niş’e düşen bombalarla hayatını kaybeden 134 kişi anısına yapılmış.

Niş Şehiriçi, NATO Anıtı, Sırbistan

Niş Şehiriçi, NATO Anıtı, Sırbistan

Niş Şehiriçi, Kale Bölgesi, Pazaryeri, Sırbistan

Niş Şehiriçi, Kale Bölgesi, Pazaryeri, Sırbistan

Parkı solunuza alıp yürümeye devam ettiğinizde sağınızda pazar yeri kalıyor, buradan taze sebze ve meyve alabilirsiniz. Anadolu şehirlerinde görebileceğiniz türden açık hava pazarı. Bu arada Niş’te Pekara denen pastanelerden de bolca var. Bol bol börek yiyebilirsiniz fiyatlar ucuz.

Mustafa Bahadır ÖRNEK

Son 8 yılda 26 ülkede 51 şehir görmüştür. En büyük tutkusu haline dönüşen seyahatlerinde, tuttuğu notlarını paylaşmak ve az da olsa yola çıkacaklara tavsiyelerde bulunmak üzere bu sayfayı açmıştır. Seyahatleri dışında, zaman zaman da olsa fotoğraf çekmekten, çevre ile ilgili yazılmış makaleleri okumaktan keyif alır. Estonya e-vatandaşıdır. Küçük bir alan adı portföyü vardır: sadecepansiyon.com, superfiyata.com, halalbooking.net bu portföyde yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir