Floransa; Rönesans’a Dönüş

5. Gün. Floransa

Uykuyu otelin kahvaltısına tercih ederek biraz geç çıkıyoruz bu sabah. Santa Maria Novella İstasyonu’nda kahvaltı yapabileceğiniz ekspress bir kafeterya var, çay içebilmek için buraya oturuyoruz. Kahvaltının ardından Davut Heykeli’nin bulunduğu Akademi dolaylarına doğru giderek (Akademi’ye girecek zamanımız olmadığından Davut Heykeli’nin bir kopyasını da Signoria Meydanı’nda görebileceğimiz için) buradan kendimizi salıyoruz Duomo Meydanı’na Duomo şehirdeki en büyük katedrale verilen isim, bu devasa boyutlardaki katedral ile güne uyanıyoruz, çan kulesi ve vaftizhane ve vaftizhane’nin altın kaplı kapısı (Cennetin Kapısı) burada görülmesi gerekenler. Katedralin civarından fotoğrafını çekmeniz amatör / yarı prof. cihazlarla oldukça zor zira kadraja girmiyor. 🙂

Hediyelik eşyalara göz attıktan sonra Walt Disney’in mağazası’nda biraz soluklanıyoruz. Cumhuriyet Meydanı’na doğru hareket ediyoruz. Cafe Gilli’de derin bir nefes alıp kendimizi tiramisu ve cappucino ile ödüllendiriyoruz, karşı masada sergilenen 8 yıllık şarap meydandakileri masaya davet ediyor. Cappucino çok da özel değil ama tiramisuyu deneyin.

Davut Heykeli’nin kopyasını görelim diye bu kez Signoria Meydanı’na doğru yürüyoruz. Meydanda Akademi’deki Davut Heykeli’nin bir kopyası ile pekçok heykelin kopyasını ya da aslını görebilirsiniz. “Rape of Sabine Woman”, “Perseus With the Head of Medusa” gibi… Heykele meraklıysanız zaten önbilgileri almışsınızdır ama değilseniz bile hiç olmazsa birkaçı hakkında gitmeden kıs birşeyler okumanızı öneririm. Raphael, Michelangelo, Botticelli, Caravaggio gibi birçok ünlü sanatçının eserinin sergilendiği Palazzo degli Uffizi’yi pas geçiyoruz. Arno Nehri kenarından yürüyerek Eski Köprü (Ponte Vecchio) üzerinden Michelangelo Tepesi’ne gideceğiz. Ponte Vecchio 2. Dünya Savaşı sırasında zarar görmeyen ender köprülerden ve en bilinen güzelliği de üzerindeki evler, müthiş. Nehrin karşı tarafında yolun sağında kartpostal, günlük, ajanda vb. ürünler satan küçük bir dükkan var kesinlikle çok orijinal eskitme kartlar var burada, arkadaşlarınıza kart atabilirsiniz.

Vecchio Köprüsü’nden yaklaşık 35-40 dakika kadar süren bir yürüyüşün ardından Michelengelo Tepesi’ne çıkabiliyoruz. Buradan manzara bir başka, tüm Floransa ayaklarınızın altında.

<<  4. Gün Pisa, Mucizeler Meydanı Gezi Notları için bir önceki sayfaya gidiniz.

>>  6. Gün Venedik, Sular Altında Kaldık Gezi Notları ile devam ediniz.

Mustafa Bahadır ÖRNEK

Son 8 yılda 26 ülkede 51 şehir görmüştür. En büyük tutkusu haline dönüşen seyahatlerinde, tuttuğu notlarını paylaşmak ve az da olsa yola çıkacaklara tavsiyelerde bulunmak üzere bu sayfayı açmıştır. Seyahatleri dışında, zaman zaman da olsa fotoğraf çekmekten, çevre ile ilgili yazılmış makaleleri okumaktan keyif alır. Estonya e-vatandaşıdır. Küçük bir alan adı portföyü vardır: sadecepansiyon.com, superfiyata.com, halalbooking.net bu portföyde yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir