Harika Bir Yaz Alternatifi; Nessebar, Burgas

Nessebar, Burgas, Bulgaristan

Nessebar, Burgas, Bulgaristan

Osmanlı’nın Ayak İzleri : Balkanlarda 14 Gün yazı dizimde yayınlayamadığım 5 gün var hala… Bu yazılara bir ara daha verip, size Nessebar’dan bahsedeceğim…

Harika Bir Yaz Alternatifi; Nessebar, Burgas – Bulgaristan

2013’te yolum yine Burgas’a düşmüştü, yine bir Ramazan Bayramı, yine yazın en sıcak günlerindeydi. O vakit, yazmak için fazlaca not alamamıştım ve şehir merkezinden de dışarıya pek çıkamamıştım. Bu sefer (2015, Ramazan Bayramı) biraz daha farklı olması için konaklayacağım yeri Burgas’ın 30 km kadar kuzeyinde yer alan Nessebar olarak seçtim.

Arefe günüyle birlikte Ramazan Bayramı’nda 3 gün geçirmek üzere otobüsle İstanbul’dan Burgas’a geldim. Sabahın erken saatlerinde Burgas’taydım. Kahvaltı yapacak yer ararken 2 sene önce konakladığım Bulgaria Hotel‘den daha iyi bir yer bulamayacağımı düşünüp oraya geçtim. Bugün doğrudan Nessebar’a gitmeyi planladığımdan Bulgaria Hotel’de sadece kahvaltı ettim. (8 Leva-12 TL idi, şu anda 1 Leva = 4.56 TL) Otelin sunduklarının yanında fiyatı gayet iyi, buraya yolunuz düşerse kahvaltı yapmak için başka bir yer aramayın, saat 07:00 de başlıyor servisi.

Yeni Şehirden Eski Şehre Bakış, Nessebar

Yeni Şehirden Eski Şehre Bakış, Nessebar

Nessebar’a, Burgas Şehir Merkezi’nden, şehiriçi toplu ulaşım araçları ile sabahın erken saatlerinden itibaren 30 dakikada bir bazen daha sık giden otobüslerle ulaşabilirsiniz. Sefer sayısı ve saatlerini burada bulabilirsiniz. Kahvaltının ardından yaklaşık 40 dakika süren ve 6 Levaya mal olan otobüs yolculuğu ile Nessebar’daydım. Nessebar’da Han Krum Caddesi üzerinde St. George Apartmanı’nda bir oda kiraladım. Burası Kuzey Plajı’na 3 dakika yürüme mesafesinde, eski şehre 20 dakika. Dilerseniz otobüsle de eski şehre gidebilirsiniz, sadece bir durak var, 5 dakikadan az sürüyor, trafik yok. Sunny Beach’e de Nessebar Eski Şehre de yürüyerek gitmeyi istediğimden konaklamak için burayı seçmiştim. Burası ayrıca yeni şehrin merkezi.

Nessebar’a ilk gelişimdi. Yeni şehrin, turistlerden sebep bir kalabalığı olduğunu söyleyebilirim ama bu kalabalık Sunny Beach‘e doğru çok daha fazla; gündüz, insanlar daha çok plajlarda olduğundan eski ve yeni şehirde doyasıya gezebilirsiniz, akşam saatlerinde caddeler, sokaklar daha bir cıvıl cıvıl oluyor, yine de yeni şehir merkezi ve eski şehir Sunny Beach’ten 8-10 dakikalık taksi sürüşü uzaklığında olduğundan gürültüden nispeten uzaktasınız. Sessiz bir tatil isteyenler için eski şehir (yarım ada) tarafını tavsiye ederim, yeni şehir de biraz motor sesine maruz kalabilirsiniz o kadar, Sunny Beach tarafındaki diskolardan yükselen sesler rahatsız edici olabilir ama yine de huzurlu bir konaklama için eski şehirden sonra yeni şehri tavsiye ederim. Yok, benim için yaz tatili gündüz plaj gece disko derseniz o zaman doooğru Sunny Beach tarafına 🙂

Yeni şehir plajlara yürüme mesafesinde olması ile cazip ve tabi ki adadaki (eski şehirdeki) dükkanlara göre buradaki fiyatlar daha uygun. Hediyelik eşyalardan örnek vermek gerekirse, aynı ürünü eski şehirde iki misli fiyata sattıklarını söyleyeyim, tamı tamına iki misli, gidecekseniz bunu not edin mesela.

Nessebar Kuzey Plajı

Nessebar Kuzey Plajı

Nessebar’da bulunduğum ilk gün Kuzey Plajına, ikinci gün Güney Plajı’na gittim. Güney Plaj daha bir sessiz, daha bir sakin, çalan müzikleri de öyle; insan kalabalığına gelince ise iki plaj da birbiri ile yarışır. Her iki plajda da ücretli ve ücretsiz alanlar mevcut, ücretli alanlar bir şekilde (tabela, şerit çekilerek) gösterilmiş. Şerit dediğime bakmayın, kumla yeksan, rahatça oradan oraya geçiyorsunuz. Ücretli alanda şemsiye, şezlong ayrı ayrı 8’er Leva, şezlong almayabilirsiniz ama şemsiyenin gölgesinin düştüğü yer ücretli. Güvenli göründüğü için ücretli kısımda bulundum, ücretsiz kısımlar ücretlilerin hemen arkasında oysaki ama işte ne bileyim; suya girince arkamı döndüğümde çantamı kumda göreyim derseniz işte önlerden bir şemsiye kapatmanız gerekecek… Ya da değerli bir eşya bulundurmazsanız yanınızda geçin ücretsiz tarafa, karışın halkın arasına…

Nessebar Güney Plajı, Bulgaristan

Nessebar Güney Plajı, Bulgaristan

Nessebar Güney Plajı, Bulgaristan

Nessebar Güney Plajı, Bulgaristan

Plajlardaki kum incecik, ezmeye kıyamazsınız, deniz de aynı şekilde; incecik kum ve oldukça berrak bir su. Daha önce Çeşme-Ilıca Plajı’nda bulunmuştum ve bu yaşıma kadar en keyif aldığım deniz suyuydu, diyebilirim: içme suyundan berrak… bilirsiniz işte, Nessebar’ı ikinci sıraya koydum bile… Yer yer yosun görmüş olsam da bu hiç de önemsenecek gibi değildi. Suyu sığ ve neredeyse 40 -50 metre sonra bile belime erişmiyordu (90-100cm diyelim buna:) hava her iki gün de biraz rüzgarlıydı, kuzey plajında rüzgar biraz daha hissediliyordu, güney plajının rüzgarını biraz eski ada kesiyor olabilir. Yazın nemli yerlerde denizden çıkmak istemezsiniz, malum plajda güneşlenirken sıpır sıpır ter dökersiniz… İşte bu yüzden deniz kenarında hafif bir rüzgarı hep sevmişimdir. Ha bir de Karadeniz bu, biraz da dalgalı olacak  tabii o da işin eğlencesi… Dalga dediğime bakmayın, bir leğen suya üflediğinizi düşünün, öyle dalga.

Nessebar Eski Şehir, Değirmen Önünde

Nessebar Eski Şehir, Değirmen Önünde

Akşam saatlerinde, rüzgarla birlikte resmen yattığım yerde kuma gömülüyordum bu yüzden ilk gün kuzey plajında fazla kalamadım. Plajdan ayrıldıktan sonra pek çoğunun yaptığı gibi akşam yemeği için adaya yürüdüm.

Nessebar Eski Şehiriçi, Burgas, Bulgaristan

Nessebar Eski Şehiriçi, Burgas, Bulgaristan

Nessebar Eski Şehiriçi, Burgas, Bulgaristan

Nessebar Eski Şehiriçi, Burgas, Bulgaristan

Nessebar Eski Şehiriçi, Burgas, Bulgaristan

Nessebar Eski Şehiriçi, Burgas, Bulgaristan

Adada deniz ürünleri satmayan restoran neredeyse yok. Birkaç hızlı servis restoranı gördüm, kafeteryalar ve hediyelik eşya satan dükkanlar mevcut. İlk gün ve ikinci gün akşam yemeklerimi burada iki ayrı restoranda yedim, biri Pomokini diğeri Old Nessebar iki restoran da güzel manzaraya sahip ürünleri lezzetli, fiyatları aşağıda vermeye çalıştım.

Akşam Yemeği, Nessebar Eski Şehir, Burgas

Akşam Yemeği, Nessebar Eski Şehir, Burgas

Dükkanlar sabah dokuzda açılıyor ve gece geç saatlerde açık dükkanlar vardı. Sabah kahvaltısı yapmak için de adaya gelinebilir, harika bir sabah sporunun ardından harika bir ada manzarası ve sessizlik içinde güzel bir kahvaltı yapılabilir ki üçüncü gün Burgas’a doğru yola çıkmadan önce böyle yapmıştım.

Kahvaltı, Nessebar, Burgas

Kahvaltı, Nessebar, Burgas

Biraz fiyatlar konusunda da bilgi vereyim:

1 Leva 1.5 TL idi (2015)

(Bulgaristan’da sabit kura geçildi ve Leva artık Euro’nun yarısı şeklinde. Euro arttıkça Leva da Türk Liramız karşısında değer kazanıyor ya da tersi şeklinde. Şu anda 1 Leva = 4.56 TL) 

Nessebar, Burgas

 • İnternet kullanımım için ön ödemeli sim kart almıştım, 1 hafta 2 GB gibi bir kotası vardı: 10 Leva
 • Adada, Pomokini Restoran’da; balık çorbası, karides, chopska (çoban) salata : 20 Leva
 • Adada, Old Nessebar Restoran’da; kalamar, patlıcanlı domatesli kızartma tabağı, kaşar peynirli mantar : 25 Leva
 • Ada girişinde açık hava kafeteryasında çay : 1.90 Leva
 • Adada kahvaltı; 2 adet tost (fotoğraftaki) : 5.40 Leva, çay 1.70 Leva,

Burgas şehir merkezinde;

 • Luxor Restoran’da koca pizza : 12-13 Leva
 • Burgas şehir plajında 2 top dondurma ve su : 2.90 Leva
 • Retoush Restoran’da frappe ve su : 4 Leva
 • Mado’da çay : 1.79 Leva

Mustafa Bahadır ÖRNEK

Son 8 yılda 26 ülkede 51 şehir görmüştür. En büyük tutkusu haline dönüşen seyahatlerinde, tuttuğu notlarını paylaşmak ve az da olsa yola çıkacaklara tavsiyelerde bulunmak üzere bu sayfayı açmıştır. Seyahatleri dışında, zaman zaman da olsa fotoğraf çekmekten, çevre ile ilgili yazılmış makaleleri okumaktan keyif alır. Estonya e-vatandaşıdır. Küçük bir alan adı portföyü vardır: sadecepansiyon.com, superfiyata.com, halalbooking.net bu portföyde yer alır.

6 Comments

 1. Old nesebar da yedik sizin öneriniz ile.
  Sizinkine ek olarak çipura kola bira ekmek aldık 65 leva tuttu.

  • Merhaba,
   Türk Liramız Leva karşısında birkaç senedir değer kaybediyor. Bu günlerde 1 Leva neredeyse 2.1 TL’yi gördü, yazıyı yazdığım sırada 1.5 TL idi. Dün Varna’dan döndüm fiyatları da nispeten bizim fiyatlarımıza göre hala uygun buluyorum. Umarım sizin için de öyle olmuştur, keyifli zaman geçirmişsinizdir. Katkınız için teşekkür ederim, selamlar.

 2. Öneriniz üzere orayı tercih ettik eşimle ve oldukça memnun kaldık.

  Birazdan sunny beach e de gideceğiz.
  Orası için de öneriniz varsa mutlu olurum paylaşırsanız.

  Bize göre fiyatlar ideal yine de.

  • Üzgünüm, bu yazdığınızı geç gördüm. Sunny Beach, suni bir yer gibi geliyor bana her gidişimde. Eşinizle birlikte gitmişsiniz, size Sunny Beach’e değil de Varna’ya geçmenizi tavsiye edebilirdim. Sağlık olsun, umarım güzel geçmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir