İnmek İstemedim!

Yüksek Hızlı Tren

Merhaba, bugün Eskişehir’den Konya’ya yüksek hızlı trenle seyahat ediyorum. 8.15 te bindiğim aracın 1 saat 45 dakikada Konya’ya varması bekleniyor.
Biletimi http://yolcu.tcdd.gov.tr adresinden satın almıştım, e-posta ve kısa mesaj olarak da aldığım bilet bilgileri ile gişeye gitmeden kontrol noktasından geçerek vagona ilerliyorum. Elektronik bilet bilgileriniz seyahate başlamanız için yeterli hatta bu bile fazla zira sadece soyadımı söylerek kontrolden geçiyorum, çok pratik.

Eskişehir Tren Garı gayet kompakt ve şık, bilgilendirme panoları, bilet otomatları, büfe ve lavabolaları, Rail and Miles Lounge gibi kısımları mevcut, bekleme salonunda yeterli sayıda oturma yeri var, elektronik dolaplı bir emanet odası gördüm, fazla inceleyemedim.

Tren tam saatinde hareket ediyor, hızı çok kısa sürede 250km/saate çıkartılarak burada bir süre sabitleniyor, hızın 255km/saate çıktığını görüyorum bir ara.

Ekonomi sınıfında seyahat ediyorum, ikinci vagondayım. Vagonda ikili koltuklar ve dörtlü koltuklar (koltuklar karşılıklı arada masa var) mevcut, konforlu, koltuk aralıkları müthiş rahat, bacaklarınızı uzatabilirsiniz. (Burada bir karşılaştırma yapmam gerekecek, İtalya içinde 2012 yılında yaptığım seyahatte koltuk yanında şarj yerleri de bulunuyordu, bu tüm trenler için standart değildir belki ama o konforu gördükten sonra bu bir eksiklik gibi gelebilir bizim trenimizde.)

Her koltuk kenarında kulaklık girişi mevcut, 8 adet kanal var. Kanalların dört tanesinde radyo tiyatrosu ve sesli kitap hizmeti bulunuyordu, çok hoşuma gitti. Seyahat sonuna kadar kitabın büyük kısmı bitecektir, tembeller için büyük kolaylık. Diğer kanallarda kesintisiz müzik yayını yapılıyor ve harika Türkçe şarkılar çalınıyor. (Burada belki bir kanal da Yabancı müzikler için ayrılabilir.)

Vagonda bir personel servis aracıyla çay, kahve, meşrubat, çikolata, bisküvi, cips türünden ürünler servis ediyor, satıyor. (Soğuk sandviç de eklense menüye harika olacak). Fiyatlar makul, karton bardakta çay 1.75 TL. Personeller oldukça güleryüzlü ve yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyorlar, iletişim kurmakta gerçekten başarılılar, eğitimden geçirildikleri kesin. Sıcak su istedim temin etmek için birbirleriyle yarıştılar, bu hizmeti görünce, bir an, ödediğiniz tutarın daha fazlasını hakettiklerini düşünüyorsunuz. (Personelden okuyacak birileri olursa onların nezdinde teşekkür etmiş olayım yeniden.)

Yolculuk, binişte ifade edildiği gibi 1 saat 45 dakika sürüyor. Seyahat sonuna geldiğimizi kolonyalı mendil dağıtımından anlıyorum, inmek istemiyorum!

 

 

Mustafa Bahadır ÖRNEK

Son 8 yılda 26 ülkede 51 şehir görmüştür. En büyük tutkusu haline dönüşen seyahatlerinde, tuttuğu notlarını paylaşmak ve az da olsa yola çıkacaklara tavsiyelerde bulunmak üzere bu sayfayı açmıştır. Seyahatleri dışında, zaman zaman da olsa fotoğraf çekmekten, çevre ile ilgili yazılmış makaleleri okumaktan keyif alır. Estonya e-vatandaşıdır. Küçük bir alan adı portföyü vardır: sadecepansiyon.com, superfiyata.com, halalbooking.net bu portföyde yer alır.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir