Kimse bilmez, kimse bilmez; Truskavets!

Merhaba,

Bugün size adını belki de hiç duymadığınız bir yerden bahsedeceğim, Truskavets’ten.

Truskavets the City View

Ukrayna’da Lviv’in güneybatısında, Polonya sınırının yakınında yer alan bu kasaba mineral sularıyla ünlü. Geçmişte Polonya-Ukrayna ile Avusturya-Macaristan arasında gidip gelen bugünse Ukrayna topraklarında yer alan Truskavets; daha çok yerel halkın, Rusların, Azerilerin ve Polonyalı turistlerin uğrak yeri olan bir tatil yöresi.

Şehir İçi Ulaşım, Minibüs, Lviv

Şehir İçi Ulaşım, Minibüs, Lviv

18 Mayıs-24 Mayıs tarihleri arasında bir hafta kadar bulunduğumuz Lviv-Truskavets’e bir manga asker gibi gelmiştik, tam 10 kişi 😀 Lviv’e indiğimizde öğleden sonra 3 sıralarıydı, havalimanından şehir merkezine ulaşmamız -oldukça- eski bir minibüste (ki şehir içi ulaşımın büyük kısmı bunlarla gerçekleşiyor) 30 dakika kadar sürdü. 

Baklava, Kırım Restoranı, Lviv

Baklava, Kırım Restoranı, Lviv

 

buhara-restoran

Buhara Restoran, Lviv

buhara-köfte-lviv

Buhara Restoran, Semerkand Köfte, Lviv

Uçakta denk geldiğimiz bir Türk’ten Lviv merkezindeki (yanılmıyorsam Furmanska Street üzerindeydi -opera binasını karşınıza alınca sol taraftaki caddeyi kesen sokaklardan biri-) Kırım Restoran tavsiyesini aldıktan sonra vakit kaybetmeden restorana geçtik. Restoran küçük, toplasanız 15 kişi bir arada oturabilir. Menüsü tanıdık, gerçekten son derece lezzetli et yemekleri servis ediyorlar. Karşılamaları da uğurlamaları ile Türkiye’deymişiz gibi hissettirdi. Hemen karşısında da bir başka restoran daha var, buraya da dönüş günümüzden bir gün önce oturduk (Buhara Restoran), atmosfer daha otantik ve özel hissettiriyor, birbirinden ayrılmış odalar var, yalnız lezzet açısından karşılaştırma yapmak gerekirse Kırım Restoranı daha iyiydi diyebilirim. 

truskavets-in the city-restoran-flowers

Truskavets, Lviv

Truskavets’e geri dönelim.

Burası sanatoryum (çokça bilinen -akıl hastalarının ya da solunum yolu enfeksiyonu bulunanların tercih ettiği yer- anlamının dışında Sovyet Rusya döneminde insanların tatil için tercih ettikleri; doğası temiz, termal suyu, şifalı içme suyu olan veya deniz/göl kenarındaki yer) olarak ifade ediliyor.

Tren Garı, Trsukavets’e Buradan Gidiliyor, Lviv

Truskavets Otobüsü, Lviv Tren Garı’nda

Truskavets’e Lviv’deki tren/otobüs garından yaklaşık 1 saat 45 dakikada ulaşılabiliyor. Seyahat 46 grivna kadar, yaklaşık 2 dolar ediyordu. Her saat otobüs bulunamayabilir. Biz bindiğimizde akşam 5’i biraz geçiyordu. Otobüsler oldukça eski ve yol iyi olmadığı için biraz hırpalanıyorsunuz, yine de Truskavets’e vardığınızda yol yorgunluğunuzu atmanız fazla uzun sürmüyor. Mayıs ayının 18’inde geldiğimiz bu şehirde hava henüz ısınmamıştı, akşam titreten bir serin, gündüz de aldatıcı bir güneş vardı. Göle oldukça yakın Karpaty Otel‘de konakladığımız 4 gün boyunca bir de yağmurlu havasına denk geldik ki sormayın… Karpat Dağları’nın müthiş manzarası ve ormanlarından yükselen eşsiz toprak kokusu muhteşemdi, otel odamın her köşesine işlemişti, manzaram da o biçimdi.

Karpaty Otel Manzarası, Truskavets, Lviv

Karpaty Otel Manzarası, Truskavets, Lviv

Karpaty Otel gibi konaklama imkanı bulabileceğiniz lüks oteller, konuk evleri gibi çeşitli seçenekler mevcut. Karpaty Otel‘in bir bölümü doktorlara ve terapi odalarına ayrılmış, dilerseniz -geleneksel yöntemlerle/elle-gözle vb. kontrol edilerek- muayene olabilir ve şikayetinize (bel/diz/sırt vb. ağrılar) uygun olarak  çeşitli terapiler alabilirsiniz, muayene ve terapiler konaklama ücretine dahil. Yalnızca masaj hizmeti veren odalarda diğer terapi odalarından farklı olarak bedeli mukabili hizmet alabilirsiniz, o da  200 grivna! Evet yanlış okumadınız, 200 grivna -yaklaşık 10 amerikan dolarına tekabül ediyor bu da- 1 saat masaj, masajdan sonra uçuyorsunuz, konacak yer arıyorsunuz resmen -ez cümle çok hafifliyorsunuz-.

Konuştuğum kişilerden anladığım kadarıyla Truskavets‘in kemikleşmiş bir ziyaretçi kitlesi de vardı. Kaldığımız otele Azerbaycan’dan 3, 5 hatta 10 yıldır gelenler vardı. Nedeni bence basit;bedavadan biraz pahalı konaklama, tertemiz hava, harika doğa, pozitif insanlar, son derece ucuz hayat.

Şehirde ulaşım aracına ihtiyacınız yok, yürüyerek gezebilirsiniz. Taksiler ucuz, binmeden önce pazarlık yapabilirsiniz. Gece otele yürümek zor gelirse taksi kullanabilirsiniz. Biz sadece şehre geldiğimiz ilk gün otele geçmek için ihtiyaç duymuştuk o kadar.

Geceleri şehrin arka sokaklarındaki aydınlatma yetersiz gibiydi ama adrenalin için tek başınıza gezebilirsiniz. İlk gece ben öyle yaptım 🙂 Şehir güvenli bir yer izlenimi verdi genel olarak. Gezerken Casablanca adında bir disko keşfetmiştim, yeterince büyük ve iyi görünüyordu. Sanırım merkezde 1-2 yer daha var, şehir eğlenmek isteyenler için bu ihtiyacı da karşılıyor.

Karpaty Otel Manzarası

Karpaty Otel Manzarası, Truskavets

18-24 MAYIS UkRAYNA-TRUSKAVETS-LVIV

Şehir İçi, Truskavets

historical-museum-truskavets

Tarih Müzesi, Truskavets, Ukrayna

truskavets-in the city

Şehir Yemyeşil, Truskavets, Ukrayna

Truskavets the City View

Şehir İçi, Truskavets

Lviv-Truskavets arası yolculuğumuz esnasında da gördüğümüz kiliseler oldukça iyi durumdaydı, ya yeni yapılmış ya da yenilenmişlerdi. Aşağıdaki de şehir içinde bir kilise.

truskavets-church

Truskavets, Lviv

truskavets-in the city-gym

Sabah Sporu, Truskavets, Ukrayna

Ormanın içinde şehir, şehrin içinde orman kısaca Truskavets bu diyebilirim. Genci yaşlısı her sabah, ormanın bu köşesinde eğitmenle kültür fizik hareketleri ile güne başlıyorlar.

truskavets-in the city-naftusya

Şehirden Görünüm, Naftusya Su İstasyonu, Truskavets, Ukrayna

Truskavets’in meşhur mineralli suyu Naftusya (Нафтуся). İçimi pek kolay değildi benim için, çokça mineralli olduğundan berrak bir su değil öncelikle, oldukça tuzlu ve kokulu, içerken özel kupalar kullanılıyor, pipetli tutma sapından yavaş yavaş içiyorlar. Faydalarını ise şöyle sıralıyorlar:

 • idrar ve safra yollarındaki küçük taşları söker,
 • taş oluşumunu azaltır,
 • diabet ve obezite hastalarının tedavisinde önemlidir,
 • yağ, karbonhidrat ve protein metabolizması normalleştirir,
 • mide, bağırsak ve pankreas aktivitesini geliştirir,
 • endokrin bezlerin aktivitesini artırır,
 • karaciğer hücrelerini yeniler,
 • organizmadan radyonüklidler, atıklar ve metabolik ürünleri kaldırır,
 • bağışıklık sistemini normalleştirir, organizmanın koruyucu güçlerini artırır, onkolojik hastalıkların riskini azaltır.
truskavets-in the city-naftusya2

Şehirden Görünüm, Naftusya Su İstasyonu, Truskavets, Ukrayna

Kaynağın mansabına bir istasyon yapmışlar, sanırsınız ki metro istasyonu girişi. Herkes bu sudan içmek için geliyor. Aşağıdaki resimde de çeşmeleri ve sıra bekleyenleri görebilirsiniz. Her çeşmeden farklı sıcaklıklarda akıtılıyor. Suların farklı sıcaklıkta akması yemekten önce ve sonra içilmeleri ile ilgili, tok karnına farklı çeşmeden aç karnına farklı çeşmeden içmeniz gerekiyor.

truskavets-in the city-naftusya5

Naftusya Su İstasyonu, Truskavets, Ukrayna

truskavets-in the city-naftusya3

Naftusya Su İstasyonu, Truskavets, Ukrayna

truskavets-in the city-naftusya-front

Şehirden Görünüm, Naftusya Su İstasyonu, Truskavets, Ukrayna

truskavets-in the city-naftusya-waterGiderseniz kaynağından için Naftusya Suyunu yoksa böyle paketlenmiş sudan değil.

Şehir merkezindeki pazaryerinden bal satın alınabilir. Rus arılarının marifeti olan bu balların propolisi, söylenene göre bilinen tüm ballardan fazlaymış.

Son Not: Grubumuzdan değerli bir abimizin tavsiyesiyle geldiğim bu şehir hakkında gelmeden önce zerre bilgim yoktu. Buralara gelmeniz, sadece Lviv’e bir uçak biletine bakıyor, Lviv’e indikten sonra ise her şeyiyle ucuz ve keyifli bir tatil sizi bekliyor olacak. Son derece mutlu bir dört gün geçirdim, kesinlikle tekrar gelinesi bir yer. Tavsiye ediyorum.

Mustafa Bahadır ÖRNEK

Son 8 yılda 26 ülkede 51 şehir görmüştür. En büyük tutkusu haline dönüşen seyahatlerinde, tuttuğu notlarını paylaşmak ve az da olsa yola çıkacaklara tavsiyelerde bulunmak üzere bu sayfayı açmıştır. Seyahatleri dışında, zaman zaman da olsa fotoğraf çekmekten, çevre ile ilgili yazılmış makaleleri okumaktan keyif alır. Estonya e-vatandaşıdır. Küçük bir alan adı portföyü vardır: sadecepansiyon.com, superfiyata.com, halalbooking.net bu portföyde yer alır.

6 Comments

 1. Şuanda Ivano Frankıvs’k teyim ve yarın Triskavets e yola çıkacağım.Yazıyı okudum faydası olacak ilkaki.Teşekkür ederim

  • Merhaba, geçen hafta da birkaç şehir gezme imkanım oldu gelen mesajları da kontrol edememiştim, mesajınızı da yeni cevaplayabiliyorum kusuruma bakmayın, umarım Truskavets’ten keyif almışsınızdır.

 2. Merhabalar. Daha once Lviv’e gitmistim. Bu sefer Truskavets’e gitmek icin aldim biletimi. Yazinizi okuyunca daha bir heyecan basti. Fakat ben kisa tatilleri sevmiyorum. Lviv de 21 gun kalmistim. Bu sefer Truskavets tatilim 25 gun surecek. Umarim memnun kalirim.

  • Merhaba,
   Yazımda bahsettiklerim gerçekten biraz olsun sizi heyecanlandırdıysa, emin olun keyif alacaksınız.
   Grup olarak gidiyorsanız, yazımda geçen su istasyonunda bir kadın, şoförlü servis aracı kiralıyordu, bunu da alçak bir sesle sağa sola seslenerek duyuruyordu :). Kalabalık olduğumuz için Lviv’e dönüşte bu kez otobüs ya da trenle uğraşmadık, bu servisi kiraladık, 10 kişilik araç için 700 grivna ödemiştik. Bilginiz olsun. İyi yolculuklar dilerim.

 3. Merhaba bende bir kez Lvivde bulundum bu yılbaşında 4 günlük bir Lviv seyahati planlıyorum ama TRUSKAVEC şehrini de merak ettim. Termal otelleri ailecek çok severiz.
  Aileme bir sürpriz yapmak istiyorum ama en iyi oteli bulmak konusunda biraz acemiyim. Öneriniz olursa çok sevinirim.

  • Merhaba Nur Hanım,
   Truskavets’te 4 gün Karpaty Otel’de bulundum. Otelin gölü gören odalarından birinde kalabilirseniz bir de yağmurlu bir güne denk gelirseniz saatlerce sürecek yağmurda balkondan içeri girmek istemeyeceksiniz o kadar güzeldi; yalnız, odalardaki mobilyalar biraz eskiydi. Otelin ortak kullanım alanları (koridorlar, lavabolar, lobby, poliklinikler, yemekhane, naftusya suyu içme alanları…) temizdi. Doktor danışma hizmeti sunuyorlardı; otelin içinde bulunan odalarında, varsa şikayetinize göre doktorlara görünebiliyorsunuz ve onlar sizi geleneksel yöntemlerle inceleyip uygulamanız için elinize bir program veriyorlar. Otelin yine bir bölümü bu programları uygulayabileceğiniz alanlara ayrılmış. Örneğin doktor tavsiyesi ile mineralli su dolu havuza alınıyorsunuz ya da fizik tedavi cihazları ile seans alıyorsunuz, oda fiyatınıza dahil bunlar. Bir sürü masaj odası vardı, dilerseniz ilave bir ücret ödeyerek masaj alabiliyorsunuz. İlave ücret dediğime bakmayın 2 sene önce 1 saat masaj 25 TL idi mesela, 200 grivna kadardı (sanırım şu anda 1 TL 7.5 grivna). Otelde diyet yemekler servis ediliyor. Tatsız tutsuz ama sindirim sistemini düşünerek hazırlanmış değişik yemekler… Ben ağız tadımıza pek uygun bulmamıştım ama oteli zaten tercih edenler içten dıştan bir arınma için tercih ediyorlarmış. Otelin alt katında termal bir havuzu ve normal bir havuzu vardı yalnız termal havuzun sıcaklığı pek yüksek değildi bu memnun etmeyebilir sizi, diğer ıslak alanlarını da yeterli görmemiştim biraz daha bakımlı olabilirdi, bu değişmiş olabilir. Otelin alt katında bölgenin mineralli suyu olan Naftusya’yı içebileceğiniz bir alan var. Yemekten önce ve sonra sıcak ve soğuk olanları ayrı ayrı bir rutinde içiyorsunuz. Ozonlu suyu vardı, vücudunuza içten bir bakım yapıyorsunuz. Diğer oteller de bunu sağlıyor olmalı. Naftusya suyu oldukça yüksek mineralli, kokusundan dolayı ben fazla içememiştim ama bölge halkı çılgınlar gibi dışarıdaki istasyonlardan bu suyu içiyordu. Otelin bahçesi oldukça geniş hatta küçük bir hayvanat bahçesi bile var, çocuklar iyi vakit geçiriyordu. Karpaty Otelin dışında biraz daha fazla ödeyerek Mir Oteli tercih edebilirsiniz ya da Rixos’u. Belli bir standartları vardır diye düşünüyorum; otelleri ve diğer özelliklerini buradan da inceleyebilirsiniz. Otel tercihinizi etkilemek istemem yalnız verdiğim adreslerdeki yorumlar işinize yarayacaktır. Karpaty Otel’den şehir merkezine 15 dakika kadar yürürsünüz ama keyiflidir. Etraf yemyeşil, ormanın içinden geçerek de şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Mir Otel ve Rixos şehir merkezine daha yakındır.
   Yılbaşında gideceğinizi söylemişsiniz havuzdaki su sıcaklığı sizi tatmin etmeyebilir ve geçmiş yıllarda yılbaşında, oralardaki hava sıcaklıklarını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Ben Mayıs’ta gitmiştim. Ukrayna’da yollar bozuk, ulaşım araçları da oldukça eski ve Lvivden Truskavets 2 saat kadar sürüyor. Hava şartları da kötü olursa tatiliniz ızdıraba dönüşmesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir