Gün Batımında Moraca’yla Raks; Podgorica

Karadağ

24 Eylül Karadağ, Podgorica

Merhaba,

Son olarak sizi Kotor’da bırakmış, valizimi toplamak için daireme gelmiştim 🙂 şimdi hazırım. Buradan, başkent Podgorica (Подгорица, Podgoritsa)‘ya doğru yola çıkacağız.

Karadağ, Kotor > Podgorica Otobüs Bileti
Acente : Strikovic
Bilet      : 7,5 Euro

Kotor’dan Podgorica’ya olan biletimi yine busticket4.me adresinden satın almıştım, önceki şehirlerin otogarlarında yaptırdığım gibi bir check-in işlemi yaptırmadan ve otobüse ilave bir bagaj ücreti de vermeden valizimi teslim ediyorum.

Podgorica Otobüs Terminali

Podgorica Otobüs Terminali

Kotor Otogarı’ndan yola çıktıktan sonra Budva ve Çetince (Cetinje) üzerinden gidiyoruz. Budva ve Çetince’de birkaç dakikalık bekleyişten sonra 2 saat gibi bir sürede de Podgorica’ya varıyoruz.

Podgorica Otogarı yeterince büyük, bagajınızı bırakabileceğiniz bir emanet odası var. Varır varmaz 2 euro’ya bagajımı emanete teslim ederek dışarıya çıkıyorum. Bugün akşama kadar buradayım ve akşam otobüsü ile Priştine, Kosova’ya geçeceğim.

Hedefimde öncelikle Eski Şehir sokakları var. Osmanlı’dan kalma eserleri görecek olmanın heyecanıyla eski şehre (Old Town, Stara Varos) yürüyorum. Osmanlı döneminde İşkodra Vilayeti‘nin bir kazası imiş Podgorica ve Burguriçe (böğürtlen) olarak adlandırılıyormuş.

Saat Kulesi, Eski Şehir, Podgorica

Saat Kulesi, Eski Şehir, Podgorica

Eski Şehre doğru yürürken beni ilk selamlayan, resimde gördüğünüz saat kulesi oluyor. Hava, şehre vardığımda kapalıydı neredeyse yağmur yağacaktı ve böylesine kasvetli bir fotoğraf çıktı ortaya. Kule Osmanağa isimli, zamanın idarecilerinden birinin eseri, yapımı 1667 yılına tarihleniyor ve İkinci Dünya Savaşı’nda bombardımandan kurtulan eserlerden. Şimdilerde şehrin simgesi; pek çok hediyelik eşya üzerinde ikonik olarak görebilirsiniz.

Eski Şehir Sokakları, Osmanağa Camii Civarı

Eski Şehir Sokakları, Osmanağa Camii Civarı

Osmanağa Camii

Osmanağa Camii

Osmanağa Camii, Podgorica

Osmanağa Camii, Podgorica

Burası eski şehrin kalbi. Osmanağa Camii ve türbesini görüyorsunuz.  Başbakanlık TİKA, Osmanlı Dönemi’nden kalma sayılı eserlerden biri olan camiye de hayat vermiş. Caminin etrafı bir iki katlı evlerle çevrili; kimisi bakımlı, kimisi bakımsız. Bu haliyle Anadolu kentinde bir mahalle gibi…

Eski Şehir Sokakları, Osmanağa Camii Civarı

Eski Şehir Sokakları, Osmanağa Camii Civarı

Eski Şehirden bir Görünüm, Podgorica

Eski Şehirden bir Görünüm, Podgorica

Resimde gördüğünüz otomobil gibi yorgun şehrin eski yakası, yalnız ayakta da kalmaya çalışıyor eskiden gelen gururuyla…

Moraca Nehri, Podgorica

Moraca Nehri, Podgorica

Podgorica’ya geldiğinizde akşam saatlerini Moraca Nehri üzerine denk getirin; zira gün batımını izlemek böylesine güzel. Fotoğrafı, nehrin üzerindeki Union Bridge ‘den aldım.

Moraca Nehri üzerinde Harabeler, Podgorica

Moraca Nehri üzerinde Harabeler

Üstteki fotoğrafta da Moraca Nehri’ne soldan kavuşan Ribnica Nehri üzerindeki eski köprü (Stari Most) ve merdivenleri görebilirsiniz. Ribnica biraz kurumuş gibi… Gece ışıklandırmaları ile daha güzel bir resim vaad ediyor burası ama fazla vaktim olmadığından ve hava da fazla kararmadan Cumhuriyet Meydanı’na doğru hızlı adımlarla  yürüyorum.

Şehirden Bir Görünüm, Podgorica

Şehirden Bir Görünüm, Slobode Caddesi

Trg Republike (Cumhuriyet Meydanı)’na giderken Slobode Caddesi üzerinden geçiyorum. Cadde üzerinde lüks sayılabilecek alışveriş mağazaları bulabilirsiniz.

Şehirden Bir Görünüm, Podgorica

Trg Republike, Cumhuriyet Meydanı

Yukarıda gördüğünüz yer şehrin en popüler meydanlarından Cumhuriyet Meydanı. Sanırım bir proje için buraya büyük bir transformers maketi koyulmuş (bu meydanın internetteki fotoğraflarında onu görebilirsiniz) ama artık yerinde değil, robotu görmek için buraya geleceklere önceden haber vermiş olayım 🙂

Şehirden Bir Görünüm, Hercegovacka Caddesi, Podgorica

Şehirden Bir Görünüm, Hercegovacka Caddesi

Ve yukarıdaki Hersek Caddesi daha naif mağaza ve kafelerin bulunduğu yayalara özel bir cadde. Karnım acıktığından bir şeyler atıştırmak için yer ararken bulmuştum.

Şehri aydınlatan evlerin ışıkları sanki; sönseler her yer karanlığa gömülecek gibi… Kapalı alanda sigara yasağı yok bu arada ya da varsa da kural tanımıyorlar.

Otogara döndüğümde otobüsün geliş saatine kadar hala zamanım olduğundan, perona geçmeden Ciao Kafe’de oturarak hasret kaldığım siyah çayımı (Crna Caj) yudumluyorum. Buralarda adetten olsa gerek, çayla birlikte şeker yerine poşetli bal geliyor ve aynı anda kafenin hoparlöründen Ömer Faruk Tekbilek -I love you- yankılanıyor, muhteşem!

Barileva Otobüs, Podgorica'dan Priştine'ye

Barileva Otobüs, Podgorica’dan Priştine’ye

İşte otobüsüm de geldi, Eurolines üyesi Barileva Turist firmasının Ulcinj – Priştine seferini yapan 21:30 otobüsü; Podgorica’dan bizi alarak Sırbistan’a girmeden doğrudan Kosova’ya gidecek.

Otobüs bizim eski şehirlerarası otobüslerimizden; konfor yok, motor sesi ve koltuk gıcırtısı hediye, uyuyabilmek ustalık ister, yanınızda şişme bir boyun yastığı bulundurun yine de… Şoförün üstündeki televizyondan gece boyunca yöresel sanatçılardan Balkan Müziklerini dinleyebilirsiniz, hazır olun; bizim yıllar önceki TRT formatında bir kanal, stüdyoda çekilmiş klipler falan ama bir bu güzel yani 🙂 Sefer esnasında muavin biletinizi görmek isteyecek, o yüzden bir çıktısını yanınızda bulundurun, hatta biletin bir bölümünü kopartıp alacak, size şirketin biletinden yazıp verecek.

Evet bir sonraki durağım Priştine, her şey yolunda giderse sabaha karşı 5-6 gibi oradayım.

Mustafa Bahadır ÖRNEK

Son 8 yılda 26 ülkede 51 şehir görmüştür. En büyük tutkusu haline dönüşen seyahatlerinde, tuttuğu notlarını paylaşmak ve az da olsa yola çıkacaklara tavsiyelerde bulunmak üzere bu sayfayı açmıştır. Seyahatleri dışında, zaman zaman da olsa fotoğraf çekmekten, çevre ile ilgili yazılmış makaleleri okumaktan keyif alır. Estonya e-vatandaşıdır. Küçük bir alan adı portföyü vardır: sadecepansiyon.com, superfiyata.com, halalbooking.net bu portföyde yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir