Orta Avrupa’nın Güzel İnsanları: Boşnaklar

Bosna-Hersek

16 – 17 Eylül Bosna-Hersek, Tuzla ve Saraybosna

Merhaba,

(Balkanlar’da 14 Gün Yazı Dizisi’ne devam ediyorum.)

Bugün de 9 otobüsü ile Tuzla’ya oradan da 16 otobüsü ile Saraybosna’ya geçtim. Belgrad Otobüs Terminali’nden Lasta isimli firma Tuzla’ya gidiyor. Bileti Belgrad Otobüs Terminali’nden alabilirsiniz. (Bu arada Tuzla’ya uğramak istemezseniz, Belgrad’dan direkt Saraybosna’ya da aynı acentenin otobüsleriyle gidebilirsiniz.)

Bir önceki yazımda da ifade etmiştim :

Sırbistan, Belgrad > Bosna-Hersek, Tuzla Otobüs Bileti
Acente: Lasta
Bilet: 1780 Dinar
(1 Euro = 120 Dinar)

(Belgrad Otobüs Terminalinde gişeler ortak, herhangi birinden gideceğiniz yere göre biletinizi alabilirsiniz, acente orada belli oluyor.) Bagajınız varsa otobüse verirken 60 Dinar ödüyorsunuz, koltuk numarası bu otobüste de önemli değil. Yanılmıyorsam sabahtan akşama günde 4 sefer vardı.

Tuzla yolu üzerinde Sabac (diğer adı Böğürdelen-ki burada bir savaş yaşanmış tarihte) ve Bogatiç’e uğradık ve bu kasabalar arasındaki köylerin yol kenarlarındaki evlerini izlemekten kendimi bir an bile alamadım. Bu kadar özenilmiş, bu kadar temiz dış cepheleri olan, ikişer katlı; bu denli düzenli ve güzel bahçelere sahip köy evlerini imrenerek izledim. (Otobüsten çektiğim fotoğraflar net olmadığından paylaşamıyorum.)

Sınıra ulaşmamız 2.5 saat sürdü, pasaport kontrolü 30 dakika. Tuzla’ya yaklaştığımızı köy evlerinin üzerindeki kurşun izlerinden anladım ve tabiî ki camilerden… Yaklaşık 4 saatlik bir yolcuğun ardından Tuzla’ya vardım. Bijelina’da durduğumuz da ki burası Bosna-Hersek’in Sırp Cumhuriyeti özerk kısmı (Bosna Hersek’te 3 cumhurbaşkanı, ve 14 hükümet varmış) otogar da Sırp Dinarı kabul ediliyordu, tuvalet : 30 dinar

Sırbistan Bosna Sınırı, Bosna-Hersek Bayrağı

Sırbistan Bosna Sınırı, Bosna-Hersek Bayrağı

Tuzla Otobüs Terminali çok eski bir terminal, 40 yıl öncesinden kalmış köy terminali gibi öyle ki otobüsten indikten sonra bir süre tereddüt ettim bilet gişelerine giden kapıyı bulabilmek için. Kapıda Dragan isimli bir Sırp vardı ki, terminalde İngilizce bilen ve size yardımcı olabilecek tek kişi. Gişelerde bulunanlarla anlaşmanız –eğer Boşnakçanız/Sırpçanız falan yoksa- mümkün değil gibi. Burada birkaç saatim olduğunu söyledim ve bagajımı bırakmak istediğimde Dragan bir yer gösterdi ve beş kuruş istemeden muhafazaya aldı.

Tuzla Otogarı, Bosna-Hersek

Tuzla Otogarı, Bosna-Hersek

Dragan’a, Saraybosna otobüsü için www.centrotrans.com adresinden aldığım online bileti gösterdim, gişeye gidip 1 KM vererek check-in gibi bir işlem yaptırdık. Bu ödemeye ait fatura gibi bir şey verdi onu da bilete zımbaladılar. Bununla Saraybosna Otobüsüne sorunsuz bindim. Para dönüştürmek isterseniz yine gişeden yardımcı olabiliyorlar, 1 Euro yaklaşık 2 KM (konvertibl mark). Aslında sık sefer var Tuzla’dan; Saraybosna biletinizi online alamazsanız buradan otogardan alabilirsiniz üzülmeyin.

(Tuzla – Saraybosna arası otobüs biletini www.centrotrans.com adresinden alabilirsiniz, taşıyıcı firma Eurolines üyesi : Centrotrans)

Tuzla Otogarı, Saraybosna Bileti

Tuzla Otogarı, Saraybosna Bileti

Tuzla Şehiriçi, Bosna-HersekTuzla Şehiriçi, Bosna-Hersek

Tuzla, Bosna-Hersek’in Saraybosna ve Banyaluka’dan sonraki 2. büyük şehri. Şehir merkezi oldukça kompakt ve 30 dakikada bir uçtan diğer uca gezebilirsiniz. Şehir merkezi’nde sevimli bir sebil karşıladı beni ve hemen arkasında 16. yüzyıldan kalma Çarşı Camii, cadde boyunca ve caddeyi kesen ara sokaklarda da restoran ve kafeler mevcut.

Tuzla Şehir Merkezi Sebil, Bosna-Hersek

Tuzla Şehir Merkezi Sebil ve arkada Çarşı Camii,  Bosna-Hersek

Tuzla Şehiriçi, Bosna-Hersek

Tuzla Şehiriçi, arkada Sarena Camii, Bosna-Hersek

Yukarıdaki fotoğrafta, arkada bronz şerefesi ile 16. yüzyıl eseri Sarena Camii’ni görebilirsiniz.

Tuzla Şehiriçi, Bosna-Hersek

Tuzla Şehiriçi, Bosna-Hersek

Tuzla Şehiriçi, Bosna-Hersek

Tuzla Şehiriçi, Bosna-Hersek

Şehrin ismi altındaki tuz madenlerinden geliyor. Osmanlı dönemindeki tuz ihtiyacının bir bölümü buradan karşılanıyormuş. Şehirde 16. yüzyıl Osmanlı Dönemi’nden kalma Turalı Bey Camii’ni, Sebil’e yakın Çarşı Camii’ni ve Sarena Camii’ni ve Avusturya Macaristan Dönemi’nden kalma 19. yüzyıl eseri bir Ortodoks kilisesini bir arada görebilirsiniz. Tuzla da yemyeşil bir şehir.

Tuzla Şehiriçi, Bosna-Hersek

Caddeye de ismini veren Tuğralı Bey Camii, Tuzla, Bosna-Hersek

Tuzla Şehiriçi, Bosna-Hersek

Tuzla Şehiriçi, Bosna-Hersek

Tuzlalı Ressam Ismet Mujezinovic ve Yazar Mesa Selimovic

Tuzlalı Ressam Ismet Mujezinovic ve Yazar Mesa Selimovic

Tuzla Şehiriçi, Bosna-Hersek

Tuzla Şehiriçi, Bosna-Hersek

Tuzla Şehiriçi, Bosna-Hersek

Tuzla Şehiriçi, Bosna-Hersek

Tuzla Şehiriçi, Bosna-Hersek

Tuzla Şehiriçi, Bosna-Hersek

Tuzla Şehiriçi, Bosna-Hersek

Tuzla Şehiriçi, Bosna-Hersek

Bosna-Hersek’te 3 gün bulunacağım için buradan bir sim kart almak istedim. Ön ödemeli bir sim kartı burada büfelerden alabilirsiniz, bizdeki gibi telefon ve sim kart satan telefoncular yok burada. Dahası telefonum için uyumlu sim kartı da bulamadım ama büfede makasla kesip küçülterek uygun hale getirebildim. Ön ödemeli sim kart için 5 KM ödedim ama bir de hesaba kontör yükleyip internet kotası alınması gerekiyormuş bunu da aşağıda anlatacağım. Bu arada kartım BH Telekom’dan.

Şehirde biraz tur attıktan, birkaç fotoğraf çektikten sonra otogara geri dönerek Saraybosna otobüsüyle yoluma devam ettim. Saraybosna otobüsüne de bagajınızı 1 KM karşılığında teslim ediyorsunuz, koltuk numarası burada da yok.

Tuzla Otogarı, Saraybosna Otobüsü

Tuzla Otogarı, Saraybosna Otobüsü

Saraybosna

Yaklaşık 3.5 saatlik bir yolcuğun ardından akşam 19.30 gibi Saraybosna’daydım. Burada iki gece kalıp üçüncü gün Mostar’a devam edeceğim için ilk iş olarak Mostar otobüs biletimi satın aldım.

Saraybosna Otogarı, Mostar Otobüs Bileti

Saraybosna Otogarı, Mostar Otobüs Bileti

Bosna-Hersek, Saraybosna > Bosna-Hersek, Mostar Bileti : 20 KM (10 Euro) (Sabah 6 Otobüsü) (Gün içinde 1-2 sefer daha vardı.) (Saraybosna Otobüs Terminalinde sadece nakit Euro veya KM kabul ediyorlar, kredi kartı geçmiyor.)

Sebil, Saraybosna

Sebil, Saraybosna

Başçarşı, Saraybosna

Başçarşı, Saraybosna

(2 gece için Başçarşı’da M’Ali Rooms isimli bir yerde konakladım. M’Ali Rooms, Başçarşı’da oldukça eski bir binanın içinde 2. katta yenilenmiş odalarıyla hizmet veriyor. Diğer yazılarımda pek başvurmadığım bir konu ama burayı konaklamanız için tavsiye ederim.)

Mali Rooms, Saraybosna

Mali Rooms, Saraybosna

Kalacağım yere varır varmaz üzerimi değiştirip, bir an önce iyi bir şeyler yemek için attım kendimi sokaklara, kısa bir aramanın ardından adından sıkça söz edilen Zeljo’ya geldim ve kendime şöyle bir porsiyon köfte ve ayran söyledim.

Cevapi, Boşnak Köftesi, Zeljo, Saraybosna

Cevapi, Boşnak Köftesi, Zeljo, Saraybosna

Cevapi ya da Cevapcici – duymuşsunuzdur, şeklen bizim İnegöl Köftesi’ne benziyor. Lezzeti derseniz, çok acıkmış olduğumdan mıdır bilemiyorum, gerçekten bir başka güzeldi. Bizim ayrana tüm balkanlarda yoğurt diyorlar. Burada da da tabii. (Bir porsiyon kaymaklı köfte ve yoğurt 9.5 KM (5 Euro kadar)

Trileçe, Saraybosna

Trileçe, Saraybosna

Şehri gece gözüyle gezdikten sonra tekrar Başçarşı’ya döndüm ve benden 1 hafta kadar önce burada bulunup trileçe yiyemeyen arkadaşlarıma ve buraya gelip de nerede trileçe yiyebilirim diye soracak olanlara: Manual Cafe’yi önereyim. Swarm vb. uygulamalarda aradığınızda çıkıyor ya da geleneksel yöntemle sorarak da bulabileceğiniz bir yer; zira dışarıda masa sandalyeleri var, mekan kalabalık, her yer Türk, buranın bulunamaması zor olur. (Trileçe 2 KM, su çeşmeden, içimi sert ama bedava.)

Boşnak Kahvesi, Selfie Cafe, Saraybosna

Boşnak Kahvesi, Selfie Cafe, Saraybosna

Odama geçmeden önce de yediğim tatlıyı kahveyle cilalamak için de karşıma çıkan ilk kafede, Selfie Kafe’de bir Boşnak Kahvesi (Bosanska Kahve) ısmarladım kendime, ohh be şimdi biraz dinlenmiş hissediyorum. (Kahve 3 KM.)

Tuzla’da ve Saraybosna’da ayaküstü sohbet ettiğim gençler, yaşlılar memleketimdeymişim gibi hissettirdiler. İstanbul’dan geldiğimi öğrendiklerinde yüzlerinde oluşan tebessüm ve memnuniyetlerini ifade eden cümleleri, İstanbul’a selam söylemeleri beni oldukça duygulandırdı. Çok güzel insanlardı.

Tuzla’da ön ödemeli sim kart (BH Telekom) aldığımdan bir yukarıda bahsetmiştim. Saraybosna’da da bir telefoncu aradım ama gece yalnızca bir gazete büfesi bulabildim kontör yüklemek için, 10 KM yüklettim, her ne kadar 10 gün kalmayacak olsam da 10 gün için 1 GB sağlayan bir internet paketi aldım. Yalnız kontör yükleyene ve büfecinin yardımıyla internet paketini yükleyene kadar her şey normaldi ama internete bağlanmak için bir ayar daha yapılması gerekiyordu.

O da şu, bu kıyağımı da unutmayın 🙂

BH Telekom 3G Internet Bağlantı Ayarları (iOS cihazlar için)

Ayarlar > Settings

  1. “Ayarlar” tıklanır > “Hücresel” seçilir > “Hücresel Veri Ağı” tıklanır
  2. “APN” değerine active.bhmobile.ba yazılır, bu kadar.
  3. Üstteki “Hücresel” linkine tıklanarak çıkılır.

İlk gün bu kadar, ikinci gün Saraybosna’dan bahsedeceğim.

Mustafa Bahadır ÖRNEK

Son 8 yılda 26 ülkede 51 şehir görmüştür. En büyük tutkusu haline dönüşen seyahatlerinde, tuttuğu notlarını paylaşmak ve az da olsa yola çıkacaklara tavsiyelerde bulunmak üzere bu sayfayı açmıştır. Seyahatleri dışında, zaman zaman da olsa fotoğraf çekmekten, çevre ile ilgili yazılmış makaleleri okumaktan keyif alır. Estonya e-vatandaşıdır. Küçük bir alan adı portföyü vardır: sadecepansiyon.com, superfiyata.com, halalbooking.net bu portföyde yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir