Nostradamus’un Evine Yolculuk; Alet-les-Bains

Fransa

11 Ekim Fransa, Carcassonne > Fransa, Alet-les-Bains

Merhaba,

Günü birlik Carcassonne gezim kendi içinde günü birlik Alet-les Bains gezisini içeriyordu. Carcassonne notlarımda ifade ettiğim gibi Carcassonne’dan Alet-les-Bains’e otobüsle ya da trenle gidilebiliyor. Ben de 13:37 otobüsüne bilet almıştım. 14:20 gibi Alet-les Bains’teydim. (11/10/2016) 

Carcassonne – Alet-les Bains Otobüsü

İşte otobüsüm 🙂 Otobüsler tren garının önünden kalkıyor.

Carcassonne > Alet-les Bains Otobüs Bileti
Adres: Carcassonne Tren Garı’ndaki bilet otomatından (gişeden ya da SNCF mobil uygulaması / web sitesi üzerinden de alabilirsiniz, fiyat önceden de alsanız aynı gün de alsanız aynı.)

Fiyatı : 7.7 Euro

(Bileti otobüste şoförden de alabilirsiniz bu arada (tren garından sefer saatlerini kontrol etmeyi unutmayın.) Dönüşte aynı yön için 1 euro ödemiştim, bileti otobüste şoförden almıştım. Siz de Carcassonne’dan Alet’e bileti otobüste şoförden alır da 1 Euro falan öderseniz şaşırmayın. Ben tren garından alarak acele ettim biraz sanırım.)

Carcassonne-Alet-les Bains Otobüs Bileti

Otobüslerdeki ekranlar ineceğiniz durağa kaç dakika kaldığını, hangi durakta olduğunuzu gösteriyor, durağı geçtim mi diye endişelenmezsiniz. Gerçi günümüzdeki akıllı telefon uygulamaları bu işi epeyce kolaylaştırdı ama yine de bu rotada seyahat oldukça konforlu onu göstermek adına paylaşıyorum bu fotoğrafı.

Otobüsün içinden

Otobüsün içinden

Yerimizi aldıysak gelin şimdi sizi Roma Dönemi’nde kaynak sularıyla da ünlenmiş Alet-les Bains’e, Nostradamus’un evine götüreyim. Evet yanlış okumadınız Nostradamus’un evine.

Fransa’da özellikle Marsilya’dan Toulouse’a doğru geçtiğim rota üzerinde hatta Toulouse’dan Cahors’a doğru giderken üzüm bağlarını sıklıkla gördüm. Sizinle paylaşacağım diğer fotoğraflarda da dikkatinizi çekecek. Neredeyse buldukları her karış toprağı üzüm ekmek için değerlendirmişler: yollardaki peyzaj alanlarını, kavşakları, refüjleri bile, gerçekten!

Yol boyunca üzüm bağları

Yol boyunca üzüm bağları

Alet Les Bains‘e geldiğinizi yolun solundaki bu köprüden anlayabilirsiniz. Köprü otobüs durağına 30 adım ötede. Aude Nehri üzerindeki bu köprüden yürüyerek kasabaya varıyorsunuz.

Alet-les-Bains Köprü

Köprüyü geçtikten sonra beni ıssız bir yerleşim yeri karşıladı, köyden hallice bir yer, kasaba diyelim.

Alet-les-Bains

Alet-les-Bains

Kafamı nereye çevirsem kapılar kapalı. İnsanlar ihtiyaçlarını nereden karşılıyorlar, hiç mi oturacak, bir iki şey alabilecek yer olmaz diye düşünürken beni fotoğraftaki atölye selamlıyor.

Atölye

Atölye

Cama ve tuvale çizilmiş onlarca resim satılmayı bekliyor tezgahta.

Resim Atölyesi

Resim Atölyesi

Atölyeden çıktıktan sonra kasabanın ıssız sokaklarında yürümeye devam ederken karşıma Alet Katedrali çıkıyor. Büyük kısmı harabe olan yapı bu ıssızlık içinde içimi ürpertiyor 🙂

Alet Katedrali

Alet Katedrali

Alet Katedrali

Alet Katedrali

Katedral, milattan sonra 803 yılında yapılmış ve kaynaklara göre zamanının çok ötesinde. Yerleşimi itibariyle Bizans mabetlerine benziyormuş. Nasıl benzemesin? Romalılar suyu gördükleri bu coğrafyada da var olmuşlar. Katedralin pencerelerinde Hz. Süleyman’ın mührünü gördüm. Bir de kapısında masonik bir sembol (beyaz eldivenli tokalaşan eller, onlara özgürlük veren melek kanatları…) içeren bir tabela bulunuyordu, sokak tabelalarında da bu sembol var. Kasabanın flaması olabilir. Masonluk kilise tarafından yasaklandığı yıllarda Alet-les-Bains’te en geçerli şeymiş. Alet ilginç bir yer.

Alet-les-Bains

Alet-les-Bains

Aşağıdaki fotoğrafta küçük havuzlu bir çeşme görüyorsunuz, meydanı süsleyen heykeliyle. Bu kim diye soruyorsanız, söyleyeyim; doğruluk ve adaletin temsilcisi Athena. Başındaki kask bu kez hemen sağ tarafında diz hizasında duruyor. Adaletin olmadığı bir zamanda dikilmiş olabilir buraya (resmi kaynaklarda Cumhuriyetin temsili deniyor heykel için, meydanın adı da Cumhuriyet Meydanı, heykelin altındaki figürler de avcılığa atıfta bulunuyormuş; bu bölgede avlanmak büyük, önemli bir iş olarak görülüyormuş).

Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı

Dedim ya Alet-les-Bains ilginç bir kasaba. Bu çeşmenin hemen karşısında Nostradamus’un evi bulunuyor mesela 🙂 Ne o, şaşırdınız mı? Şaşırmayın! Nostradamus hemen alttaki fotoğrafta görünen evde yaşamış bir dönem. Rivayete göre ev büyük anne ve babasının evi.

Nostradamus'un Evi

Nostradamus’un Evi

Nostradamus'un Evi

Nostradamus’un Evi

Neredeyse tek başıma gezdiğim böylesine ıssız bir yerde, o kapıyı tıklatmak yürek isterdi. Yürek kasapta da var tabii ama öylesi değil 🙂 Bir ara kapı açıldı, sanırım konut olarak kullanılıyor. Kapının üstünde, sağında solunda bir takım semboller göreceksiniz, sonradan yapılmış olmaları muhtemel, bu biraz gizem katıyor mekana tabi ama beni etkileyen taşların üstüne de bazı şekiller kazınmış olmasıydı. Çok önceleri (12. yüzyıl gibi) gerçek anlamda masonların -taş ustalarının- yaşadığı bir kasaba olmasından ileri geliyor sanırım kasabadaki ilginç taş oymaları ve duvarlara kazınmış semboller.

Aude Nehri

Aude Nehri

Romalılar kasabadaki termal suya çökmüş gibi dursa da buraya yerleşmelerinin asıl sebebi Aude Nehri’nin varlığı olarak açıklanıyor. Alet geçmişte ticaret merkeziymiş ve Aude üzerinden diğer yerleşim yerlerine ulaşılabiliyormuş.

Geldiğim yolu geri dönerek Aude Nehri kenarından bu kez kuzeye (yukarıya) doğru  yürüyorum. Alet’in kaynak suyuna erişmek istiyorum. 7-8 dakikalık bir yürüyüşten sonra bakın nereye geliyorum:

Eau Alet, Alet Kaynak Suyu

Eau Alet, Alet Kaynak Suyu

Sonunda birkaç insan görüyorum. Ellerindeki boş bidonlara, su şişelerine sularını doldurmaya gelmişler. Arabalarının bagajında onlarca boş damacanayla geliyorlar.

Eau Alet, Alet Kaynak Suyu

Eau Alet, Alet Kaynak Suyu

Romalılar suyu nerede buldularsa çökmüşler üzerine; Alet-Les-Bains de böyle bir yer, fışfış 😄 her yerinden kaynak suyu fışkırıyor. Burası da Eau Alet ‘in kaynağı.

Aşağıdaki fotoğrafta bir çift görüyorsunuz. Sanırım bir tür meditasyon yapıyorlar. İlginç bulduğum için paylaşıyorum; kadın güneşe dönük gözleri kapalı, adam ona arada bir şeyler söylüyor arada da havayla kendi ağzını şişirip midesine gönderiyor 😎 bu böyle devam ediyor.

Fotoğrafı çekerken yukarıdaki çeşme arkamda kaldı. Su çeşmelerden küçük havuzlara oradan da bu büyük havuza dökülüyor. Çeşme başında ayaküstü konuştuğum Kanadalı ‘dan öğrendiğim kadarıyla bu fotoğrafta gördüğünüz taştan oturaklarda oturarak halk önceleri çamaşırlarını da yıkıyormuş, sabun zaten Marsilya‘dan 😄

Eau Alet, Alet Kaynak Suyu, Çamaşırlık

Eau Alet, Alet Kaynak Suyu, Çamaşırlık

Eau Alet, Alet Kaynak Suyu

Eau Alet, Alet Kaynak Suyu

Aude Nehri

Aude Nehri

Alet-les-Bains

Alet-les-Bains

Zamanımın tümünü kasabayı gezerek tükettim, maalesef oturmaya fırsatım olmadı. Buralara yolunuzu düşürürseniz hızlı bir yürüyüşle 1-1.5 saatte kasabayı gezersiniz. Yavaş ve sindirerek dolaşırım, ayaklarımı kaynak suyun içine sokar nehrin şırıltısını dinlerim, Nostradamus nerede yaşamış görür, sembolleri anlamaya çalışırım derseniz 3 saatiniz olsun. 

Aynı otobüs durağına geri dönüyorum ve otobüs tam zamanında geliyor. Yalnız bu kez Limoux Tren Garına kadar getirip tüm yolcuları orada indiriyor, arkadan gelecek son otobüsle Carcassonne’a döneceğiz.

Biliyorsunuz akşamı Carcassonne’da yapıp gece Toulouse’a geçiyorum. Carcassonne notlarım için sizi şöyle alayım…

Mustafa Bahadır ÖRNEK

Son 8 yılda 26 ülkede 51 şehir görmüştür. En büyük tutkusu haline dönüşen seyahatlerinde, tuttuğu notlarını paylaşmak ve az da olsa yola çıkacaklara tavsiyelerde bulunmak üzere bu sayfayı açmıştır. Seyahatleri dışında, zaman zaman da olsa fotoğraf çekmekten, çevre ile ilgili yazılmış makaleleri okumaktan keyif alır. Estonya e-vatandaşıdır. Küçük bir alan adı portföyü vardır: sadecepansiyon.com, superfiyata.com, halalbooking.net bu portföyde yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir