Kathar Şövalyeleri ile Ortaçağa Dönüş; Carcassonne

Fransa

11 Ekim Fransa, Marsilya > Fransa, Carcassonne

Merhaba,

Bugün Marsilya‘dan Carcassonne‘a geçiyorum.

Marsilya, St. Charles > Carcassonne Tren Bileti
Adres: voyages-sncf.com
Fiyatı : 23 Euro

Intercities treni ile seyahat 3 saat 20 dakika sürüyor. Koltuk yanında priz maalesef yok, vagona binişte kapının ağzında ortak kullanım alanında mevcutlar ama onlar da şarj etmiyor…

Carcassonne, Fransa’nın Oksitanya olarak bilinen bölgesi, Languedoc-Roussillon tarafında, yani Fransa’nın tam anlamıyla güney kısmında yer alıyor. Oksitanya’nın diğer tarafı (ülkenin güney batısı) Midi-Pyrenees (Pirene Dağlarının uzandığı bölge)… Languedoc ismindeki lang (language-dil) ifadesini yakalamış olmalısınız ve tahmin ettiğiniz gibi buradaki langue ifadesi “dili” işaret ediyor (“O dili” demek -O=Evet- : burada yaşayanlar “O dili”ni konuşuyorlarmış, ülkenin kuzeyinde yaşayanlar da langues d’Oil: Oil dilini konuşuyorlarmış. Fransızca’da Oui! -Evet- : Oil’in değişerek Oui olduğu söyleniyor.).

Aşağıda Carcassonne Tren Garı‘nı görüyorsunuz.

GARE DE CARCASSONNE

Gare De Carcassonne

Toulouse’a geçmeden önce görmek istediğim bir yer olduğundan Carcassonne’da durmak istedim. Hatta bugün buradan -muhtemelen adını daha önce hiç duymadınız bir yere- Alet les Bains‘e geçeceğim…

Hayatımda bir kere daha gelir miyim bilmiyorum ama Alet-les Bains’i bir kez göreceğime değeceğini düşünüyorum.

Carcassone Tren Garı’nda Bilet Otomatı

Tren garındaki bilet makinesinden kredi kartımla Alet-les Bains biletimi alıyorum. Gündüz gözüyle Carcassonne’a biraz zaman ayırdıktan sonra doğruca Alet-les Bains’e geçeceğim. Bilet autocar (otobüs) bileti… (Gişe de mevcut, makinenin kullanımı kolaydı gişede sıraya girmek istemedim.)

Carcassonne > Alet-les Bains Otobüs Bileti
Adres: Carcassonne Tren İstasyonundan ya da voyages-sncf.com adresinden
Fiyatı : 7.7 Euro

Alet-les Bains biletimi de cebime koyduktan sonra artık iç huzuruyla Carcassonne’u gezebilirim 🙂 Sizi önce yeni şehir meydanına buradan doğruca Aude Nehri üzerindeki eski köprüye yürütüp karşıya geçirerek eski şehre götüreceğim, hazırsanız başlayalım.

Tren istasyonundan çıktıktan sonra köprüyü takip ederek yeni şehir meydanına yürüyorum. Bu yeni köprü de Aude Nehri üzerinde. Nehrin kenarlarında, uzanıp dinlenebileceğiniz fotoğraftaki gibi yeşil alanlar ayrılmış; nehir kenarında koşu yapanlar da var Carcassone masa oyununu oynayanlar da…

Aude Nehri

(Fransa geziniz boyunca size yalnızca valiziniz eşlik etmiş olabilir, ona minnettar olmalısınız. Yalnız, Carcassonne’da da konaklamayacaksanız, şehri koca bir valizle gezmek istemezsiniz, öyle değil mi? şehri gezmeden önce valizinizden kurtulabilirsiniz. Carcassonne Tren Garı’nda bagaj teslim noktası maalesef yok 🙂 Yalnız dert etmeyin, köprüyü geçtikten sonra az ileride yolun solunda Terminus Otel’e girin ve birkaç saat için Carcassonne’da olduğunuzu valizinizi teslim edip edemeyeceğinizi sorun. Ben sorduğumda işe yaradı ve tüm günümü tamamladıktan sonra akşam 20.30 gibi bagajımı teslim alıp gara geri dönmüştüm.)

Valizimi Terminus Otel’e teslim ettikten sonra kısa bir yürüyüşün ardından yeni şehir meydanına varıyorum.

Neptün Çeşmesi (1770)

Neptün Çeşmesi (1770)

Yukarıdaki fotoğraf Bastide Saint Louis, yeni şehir meydanından, Place Carnot‘tan. Ortadaki Neptün Çeşmesi. Bu meydan ayrıca pazar yeri olarak da kullanılıyor, şehrin buluşma mekanları da yine burada.

Aşağıdaki fotoğrafta Neptün Çeşmesi‘ne yakından bakalım.

Neptün Çeşmesi (1770)

Neptün Çeşmesi (1770)

Bugün Alet-les Bains’e de gideceğim. Otobüsün kalkışına 2 saat kadar var, gündüz gözüyle Carcassonne eski şehrini görmek istediğimden biraz hızlı hareket ediyorum.

Aşağıda Carcassonne’dan birkaç fotoğraf paylaşıyorum.

Carcassonne

 

Carcassonne

 

Elektrikli Posta Aracı

İnsan kalabalığından ari, sessiz ve bakımlı sokaklarında, -en sevdiğim- renkli panjurlu zevkli binaları arasında, bir ortaçağ kale şehrinde, Aude Nehri kenarında, yeşillikler içinde dolaşması oldukça keyifli bir yer Carcassonne.

Aude Nehri ve -karşıda kuleleri görünen- Carcassonne Eski Şehri

Yukarıdaki fotoğrafta solda gördüğünüz köprü 700 yıllık. Yapımı 1320’li yıllara tarihleniyor, son hali 1820 yılında verilmiş. Bu köprüyü geçerek eski şehre biraz daha yaklaşıyorum.

Le Pont Vieux, Eski Köprü

Bu noktadan bir de gece fotoğrafı paylaşacağım yazımın sonuna doğru.

Eski Şehrin Surları, Carcassonne

Eski köprüyü geçtikten sonra sizi eski şehrin giriş kapısına yönlendirecek tabelaları göreceksiniz. En kısa yol köprü bitiminden doğru devam etmek ve tabelaları takip etmek. Köprüden sonra sağa doğru devam ederseniz ve tabelaları kaçırırsanız benim gibi surları çepeçevre dolaşmak zorunda kalabilirsiniz. Öyle yapmayın 🙂 Zira bu kale şehir Avrupa’nın en eski ve büyük kale şehri, surlar çift ve 3 km uzunluğunda.

 

Eski Şehrin Surları, Carcassonne

 

Eski Şehre Giriş Kapısı

 

Lady Carcas

Burası Carcassone Kale Şehrin giriş kapısı. Kapıdaki Lady Carcas‘ın büstü. 🙂 Kale şehirde biletle girilebilen bir müze var ki müzede bu büstün 16. yüzyılda yapılmış orijinalini de görebileceğiniz söyleniyor.

Lady Carcas bir Saracen (Sarazen: hristiyan olmayanları daha çok da müslümanları ifade etmek için kullanılmış) Güneybatıdan Avrupa’ya giren müslümanlar 8. yüzyılda buralara kadar gelmişler. Şehri de ele geçirmişler. Lady Carcas da şehrin hükümdarı. Şarlman (Charlemagne) zamanında 5 yıl süreyle abluka altında tutulsalar da şehri teslim etmedikleri yazıyor.

Şehir 19. yüzyılda devrin ve mimarlık tarihinin önemli mimarlarından (restorasyon konusundaki özgün yaklaşımları olduğu söylenen) Viollet-le-Duc tarafından restore edilmiş. Kale şehir Unesco Dünya Mirası Listesi’nde aşağıda da UNESCO tarafından şehirle ilgili hazırlanmış kısa bir video bulunuyor.

 

 

 

Carcassonne Eski Şehir Surları

 

Hediyelik Eşya Dükkanları

Aşağıdaki büst Carcassonne şehrinin kurtarılması, korunması çalışmalarını başlatan -1810-1876 yılları arasında yaşamış-  belediye başkanı Jean-Pierre Cros-Mayrevieille‘ye ait. (Gezerken karşınıza çıkarsa, bu da kim demeyin 🙂

Carcassonne Eski Şehir Meydan

 

Carcassonne Eski Şehir Surları

 

Carcassonne Eski Şehir Surları

 

Carcassonne Şekercisi 🙂

 

Fasulye (Casoulet) Yeniyor

Eski şehirdeki meydanlardan biri. Bu meydanda dinlenebilir, yemeklerin ya da Fransız tatlı ve şaraplarının tadına bakabilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafın hemen sol altında toprak çömlek içinde etli fasulyeyi (casoulet) görüyorsunuz. Domuz ya da kaz etiyle yapıldığını öğrendim, fotoğraftan pek anlaşılmasa da  görüntü olarak aynı bizim kuru fasulye olduğunu söyleyebilirim. Yeni şehirde bazı dükkanlarda kavanozlar içinde de yemeğe hazır fasulye satıldığını gördüm. Carcassonne’da daire kiralayıp birkaç gün kalacaksanız ve kendi yemeğinizi yapacaksanız, casoulet’i dener ve neticeden bu yazının altına yorum bırakabilirsiniz.

Carcassonne Eski Şehir

Buradan Alet-les Bains‘e geçeceğim için eski şehir ziyaretimi kısa keserek tren garına geri dönüyorum.  (Böyle bir program yaparsanız ve Carcassonne’dan da birşeyler almadan dönmek istemiyorsanız, dükkanların kapanış saatlerini önceden sorup öğrenmelisiniz. Çünkü turistlerin ayrılışıyla birlikte restoranlar dışındaki hediyelik eşya dükkanları erkenden -saat 17-18 gibi- kapanıyor.)

Carcassonne – Alet-les Bains arası 40 dakika kadar sürüyor. Otobüsle ya da trenle gidilebiliyor. 13:37 otobüsüne bilet almıştım. 14:20 gibi Alet-les Bains’teydim. Diğer detayları Alet-les Bains yazımda bulabilirsiniz. 🙂

Carcassonne > Alet-les Bains Otobüs Bileti
Adres: Carcassonne Tren Garı’ndaki bilet otomatından (gişeden ya da SNCF mobil uygulaması / web sitesi üzerinden de alabilirsiniz, fiyat önceden de alsanız aynı gün de alsanız aynı.)
Fiyatı : 7.7 Euro

Carcassonne – Alet-les Bains Otobüs Bileti

Alet-les Bains’te gördüklerimi bu yazımda paylaşıyorum.

Carcassonne’a akşam saatlerinde geri dönüyorum. Alet-les Bains’ten dönen otobüs tren garı önünde duruyor ve hiç vakit kaybetmeden ve hava kararmadan eski şehri bir kez daha görmek istiyorum.

Ecole de Filles – Kız Okulu

 

Carcassonne

Carcassonne’da da Fransa’da gördüğüm diğer şehirlerde de köpek sahiplerinin sayısı epey fazla. Sanki köpek sahiplenmeyen -biraz mübalağa edeceğim ama- bu toplumdan biri değilmiş gibi görünüyor.

 

Aude Nehri

 

Aude kıyısında petank oynayanlar

Ve işte petank oynayanlar 🙂 Yetişkinler için misket diyorum ben ona. Aude Nehri kıyısında… Su bile sessizce akıyor, tertemiz bir havada, oldukça sosyal bir ortamda oynanıyor “petank”. Vaktim olsa ben de katılacağım da şimdi eski şehre gitmem gerekiyor. (Petank oynayanlar Lyon’da da, Marsilya’da da karşıma çıkmıştı, gerçekten yaşı ilerlemiş olanları evlerinden çıkarmak için bulunmuş muhteşem bir oyun. İzlerken dinlendiriyor, oynarken de eminim öyledir. Diyaloglar müthiş. Oyunun kurallarını yazının sonuna ekledim.)

Yengeç Etli Sandviç

Yalnızsam yemeği geçiştiriyorum. İşte böyle; yengeç etli soğuk sandviç 🙂 Bu bana zaman kazandırıyor! Şehirde daha fazla şey görebiliyor, hatta rotama birkaç yeni yer ekleyebiliyorum.

 

Eski Köprüden Carcassonne Eski Şehre Bakış

 

Eski Şehre Karşı Alınmış Hatıramdır

 

Eski Şehre Doğru Açılan Sokaklar

Su borusudur “bana ne!” dememişler, bir espri katmışlar, buyurun; Carcassonne’un yılanları.

Carcassonne’un Yılanları

 

Eski şehre oldukça yakınım

Sanırım eski şehri gezmek için en iyi saatler öğleden sonra akşama doğru olan saatler. Gündüzki turist kalabalığından eser kalmamış.

Eski Şehir Kuleleri

 

Eski Şehir Kuleleri

Eski şehre vardığımda hava neredeyse kararmıştı, içeride biraz gezdikten sonra restoranların olduğu meydanda buldum kendimi. Çok yorulmuştum. Oturduğum ilk restoranda sipariş ettiğim krem brüle alevli servis edildi, yanan toz şekeri. Tek numarası bu, lezzet olarak İstanbul’da daha iyisini bulabilirsiniz. Buralara gelince deneyemezseniz fazla bir şey kaçırmış olmazsanız, üzülmeyin.

Krem Brüle (Creme Brulée)

 

Eski Şehrin Sokakları

Gezerken her an, geçitlerin diğer tarafından mızrakları, miğferleri ve kalkanları ile ortaçağ askerleri karşıma çıkacakmış gibi hissediyorum. Bu ıssızlık fazla 🙂 sokak lambalarının söndüğünü düşünürseniz çıkış kapısını bulamayabilirsiniz… 🙂 Şaka şaka bulursunuz da biraz zamanınızı alır.

Eski Şehir Kuleleri

Gece gözüyle şehir, içeriden de dışarıdan da oldukça ürkütücü görünüyor.

Yazımın başlarında söz verdiğim gibi, işte eski köprüden Carcassone Kale Şehri!

Gece gözüyle Carcassonne

Tamam tamam unutmadım 🙂 yazımın başlığını “Kathar Şövalyeleri ile Ortaçağa Dönüş; Carcassonne” koymuştum yine yazımın başında Languedoc‘tan bahsetmiştim, öyleyse şimdi gelin biraz  gezi notlarımdan sıyrılıp kısaca Katharların hikayesini de anlatayım size.

11. yüzyıldan sonra bu coğrafyada hüküm süren Languedoc devleti, kuzeydeki Fransa’nın çok önündeymiş, kendi dilini konuşur ve Roma’da oturan Katolik Kilise’nin başı papanın da hükümlerini dikkate almazmış. Fransa’da krala bağlı senyörler (derebeyleri, toprak ağaları) taşrada hüküm sürerken Languedoc’taki senyörler barış ve varlık içinde yaşarlarmış. Her gece kültür etkinliklerinin düzenlendiği anlatılan ülkede, Akdeniz’e açılan limanlara hakim olunması da ayrı bir zenginlik kaynağıymış.

Hz. İsa’nın yoksulluğunu öven Katolik papazlar kendi zenginliklerine zenginlik katma peşindeyken -öyle ki başında bir dikenli taç, üzerinde bir bez parçası ile çarmıha gerilmiş Hz. İsa’nın heykellerini (üzerlerine işlenmiş değerli taşların ağırlığından ötürü) yerinden kaldırmak olanaksızken- Hristiyan halk yoksulluktan, kıtlıktan inim inim inliyorken, Languedoc denilen bu bölgede Kathar inancıyla insanlar refah ve huzur içinde, Katolik Kilise’nin dogmalarına karşı kendi inanışlarını yaşıyorlarmış. Orta Çağda erkek çocukların manastırlarda belirli bir düzeyde eğitim alma olanağı varken kız çocuklarına eğitim verilmediği bir ortamda Katharlar ise insanlar arasında cinsiyet ayırımı gözetmemişler, kadın ve erkeği eşit görmüşler. Dolayısıyla, erkekler gibi kız çocuklarının da eğitim görmesi gerektiğini benimsemişler…

Katolik Kilisesi kendisine karşı bir tehdit olarak algıladığı Kathar halkları üzerine Fransa Kralı’nın da desteği ve diğer haçlı orduları ile seferler düzenlemiş, Languedoc’ta bulunan Kathar şehirlerini istila etmiş ve nitekim tarihin bilinen ilk soykırımı 13. yüzyıl başlarında yaşanmış. Bugün bile ülkemize karşı girişilen soykırım tellallığında başı çeken Avrupalılar tarihin bilinen ilk soykırımını gerçekleştirmiş. Katliamlar kiliselerde yapılmış, Katolik ya da Ortodoks halktan insanlar bu vahşete engel olmak istemişlerse de bu kendi hayatlarına mal olmuş. Katliamlardan biri (Carcassonne’a gelmeden bir yerleşim yeri olan) Beziers’te, Beziers Katedrali’nde gerçekleşmiş; başpapaz Arnaud Armoury Katharların katliamına seyirci kalmak istemeyen Ortodoks ve Katolikleri de burada toplayıp “Hepsini öldürün Tanrı kendi kullarını seçer.” diyerek soykırımın şiddetini adeta gözler önüne sermiş.

Son toplu katliam 1244’te Montségur Kalesi’nde gerçekleşmiş, burada direnen 200 kusursuz (Katharizm inanışına göre) ve 150 şövalye teslim olmuş. Kusursuzlar din değiştirmeyi reddetmiş ve 1216 metre yükseklikten kendilerini bekleyen ateşin içine atlamışlar, 4’ü hariç. Bunların Kathar hazinesini kaleden kaçırdıkları rivayet ediliyor. Montségur Kalesi, Kathar Kilisenin son buluşma yeri ve barınağı olmuş. Bundan sonraki 8 sene içinde bölgedeki tüm kaleler düşmüş. Bir bir teslim olan kaleler ve şatolar kuzeyli baronların ellerine geçmiş. Az sayıda kalan direnişciler ya göç etmiş ya da sessizliğe bürünerek yok olmuşlar. Guillaume Balibaste adlı bir “kusursuz” 1325 de Termenes’de ve birkaç başka “kusursuz” da 1340 de Carcassonne’da yakıldıktan sonra her şey bitmiş. Katharizm 20 yıl süren haçlı seferleri ve 100 yıl süren engizisyonun sonucunda XIV. yüzyılın ortasına doğru tarihin sayfalarından tamamen silinmiş.

Birkaç anahtar kelime / kelime grubu vereyim, siz daha sonra bakarsınız : “Gülün Öteki Adı, Mine Gökçe Kırıkkanat”, Şeyh Bedrettin, Katharizm, Alaşehir (Philedelphia), “yarin yanağından gayrı, her yerde, her şey, hep beraber ortaktır.”, Kathar Hazinesi ve Tapınak Şövalyeleri

Bu notlarımdan sonra yukarıdaki fotoğraflarıma bir kez daha dönüp farklı bir gözle bakacağınıza eminim.


Son not olarak yine yazımda söz verdiğim gibi petank oyununun kuralları:

Petank Bilyeleri ve Cochonnet

Takımlar

Oyun iki takım arasında oynanır. Takımlar, birer, ikişer veya üçer kişiden oluşabilir. Takımları oluşturan kişi sayılarına göre, oyuncuların elindeki bilye sayıları değişir. Bir oyuncudan oluşan ekiplerde (tete-a-tete) ve iki oyuncudan oluşan ekiplerde (doublette) her bir oyuncuda 3, üç oyuncudan oluşan ekiplerde her bir oyuncuda 2 bilye bulunur. (Bilyeler metal, çapları en az 7,05-8 cm ve ağırlıkları 650-800 gram arasında olmalıdır.)

Ekipmanlar

Çapı en az 25-35 mm arasında olabilen, tahtadan bir hedef (misket, cochonnet), ölçüme yarayacak bir mezro veya bir dal parçası, ve bilyeler.

Oyun alanı

Eğimi çok fazla olmayan toprak, kum, çakıl, çim gibi kolayca bulunabilen boş alanlarda oynanır.

Oyun süreci

Oyuna başlayacak ekip yazı/tura ile belirlenir. Başlangıcı yapacak takımın oyuncusu, zemine çapı 40-50 santim kadar bir çember çizer ve hedef minik bilye cochonnet’yi 6 ila 10 metre arası bir uzaklığa fırlatır. Tüm bilyeler, ayaklar bu çemberin içindeyken oynanır.

Hedef olacak cochonnet gerekli uzaklığa yollandıktan sonra yine ilk takımın oyuncusu elindeki bilyeyi cochonnet’nin en yakınına kondurmaya çalışır.

Başlangıcı yapan takım ilk bilyesini oynadıktan sonra sıra ikinci takıma geçer. Bu sefer, bu takım oyuncuları bilyelerini diğer takıma nazaran daha yakına kondurmaya çalışırlar ya da hedefe yakın rakip bilyesine vurarak onu uzaklaştırmaya çalışırlar.

Bilyeleri daha yakında olan takım (tek bilye dahi olsa) sırayı diğer takıma devreder. Eldeki bilyeler bitince puanlar sayılır.

Cochonnetnin en yakınına kendi bilyelerini kondurmuş olan takım seti kazanmış olur. En yakındaki toplam bilye sayısı kadar puan alır ve diğer sete geçilir.

Oyunlar sonrasında puanı 13’e ulaşan takım partiyi kazanmış olur.

Topların veya misketin değiştirilmesi:
Oyuncuların aşağıdaki haller dışında topları ve misketi oyun sırasında değiştirmeleri yasaktır.

  1. Petank topunun veya misketin, 5 dakika ile sınırlı bulunan arama zamanı sonunda bulunamaması.
  2. Petank topunun veya misketin kırılması. Petank topunun veya misketin kırılması halinde, bunların büyük olan parçaları konum işaretlemesinde dikkate alınır. Ölçümden sonra, gerekli ise, kırılan petank topu veya misket aynı çapta veya kırılan parçaya benzer bir petank topu veya misket ile değiştirilir. İlgili oyuncu, izleyen oyun sonundan itibaren, komple yeni bir takım kullanabilir.

 

Mustafa Bahadır ÖRNEK

Son 8 yılda 26 ülkede 51 şehir görmüştür. En büyük tutkusu haline dönüşen seyahatlerinde, tuttuğu notlarını paylaşmak ve az da olsa yola çıkacaklara tavsiyelerde bulunmak üzere bu sayfayı açmıştır. Seyahatleri dışında, zaman zaman da olsa fotoğraf çekmekten, çevre ile ilgili yazılmış makaleleri okumaktan keyif alır. Estonya e-vatandaşıdır. Küçük bir alan adı portföyü vardır: sadecepansiyon.com, superfiyata.com, halalbooking.net bu portföyde yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir