“İlk görüşte aşk”: Saint-Cirq Lapopie

Bugün 13 Ekim 2016 ve bu sabah erkenden beni kaldırıp yollara düşüren şey; Saint-Cirq Lapopie.

Sürrealizm (Gerçeküstücülük) ‘in kurucusu kabul edilen Andre Brethon’un ilk ‘görüşte aşık oldum’ dediği, araştırmaları için pekçok yer gezse de burayı gördükten sonra ‘asla başka yerde olmak istemiyorum’ deyip hayatının son yılını yaşadığı köy: Saint-Cirq Lapopie. 

Fransa’nın LOT bölgesinde yer alan bu köy ortaçağdan miras kalmış bir yerleşim yeri. Daha önce fotoğraflarını gördüğüm ve etkilendiğim bu köye, hazır Toulouse’a gelmişken gitmesem olmayacaktı.

Saint-Cirq Lapopie Fransızların ziyaret etmekten keyif aldığı köyler içerisinde başlarda yer alıyor, hatta 2013 yılında doğası, mimarisi, tarihi, gastronomisi, el sanatları, yaşamı gibi kriterler gözetilerek yapılan yarışmada 22 köy arasında şampiyon olmuş bir köy.

Saint-Cirq Lapopie’ye Toulouse’dan toplu taşımayla gelmek isterseniz önce Cahors’a, Cahors Tren İstasyonu’nun hemen önünden kalkan ve Figeac yönüne giden (910 nolu hat) otobüsle de Tour de Faure durağına ulaşmanız gerekiyor.

Toulouse Matabiau Tren İstasyonu > Cahors Tren İstasyonu
Adres: voyages-sncf.com
Fiyatı : 12 Euro

Tren istasyonundaki bilgilendirme panolarından treninizin hangi platformdan kalkacağını görebilirsiniz.

Paris’e giden tren Cahors’dan geçiyor, pano sizi yanıltmasın.

Toulouse Matabiau Tren İstasyonu

 

Panodan platform numarasını öğrendikten sonra platformunuza geçip bir de platformlardaki ekranlardan doğru yerde bekleyip beklemediğinizi kontrol edersiniz.

Platformdaki ekrana göre sola yanaşacak tren Paris Treni ve Cahors’tan geçiyor. (Ekranda trenin geçeceği durakları da görebiliyorsunuz.)

 

Platformdaki Bilgilendirme Ekranları

Cahors Treni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cahors Tren İstasyonu

Cahors Tren istasyonuna varışımız tam 1 saat 7 dakika sürüyor. 7:47’de Cahors’tayım. Saint-Cirq Lapopie’ye giden 910 nolu otobüs ise 8:25’te kalkacak. 

Cahors Tren İstasyonu

İstasyondan çıkıyorum hemen sol tarafta otobüsler sıralanmış. Aşağıda gördüğünüz gibi 910 nolu otobüse bineceğim. Cahors’u görmek için dönüşte vaktim olacak, bu yüzden ilk önce Saint-Cirq Lapopie’ye gidiyorum.

910 Nolu Hat

Otobüslerin hafta içi ve hafta sonu çalışma saatlerini  https://www.laregion.fr/Fiches-horaires-36634  adresinden öğrenebilirsiniz. (Açılan sayfada Départ de la ligne : kutusunda Cahors’u, Arrivée de la ligne : kutusunda da Figeac’ı seçin, altta bir pdf dosyası belirecek bunu indirerek 910 nolu otobüsün tren garından hafta içi ve hafta sonu hangi saatlerde hareket ettiğini, ineceğiniz Tour de Faure durağına kaçta varacağını, bu duraktan geriye tren istasyonuna dönüşün hangi saatlerde olduğunu kontrol edin.)

Cahors Tren İstasyonu‘ndan 910 nolu otobüs hattı ile Tour de Faure durağına (Saint-Cirq Lapopie).

Bilet Fiyatı : 6.60 euro (otobüste, ödeme nakit)

Otobüslerde şoförün hemen üzerindeki ekranda yaklaşılan durağın adını görebiliyorsunuz, bu yüzden durağı kaçıracağım diye endişelenmeyin.

Otobüste sağ tarafa oturuyorum ve eşsiz doğayı seyrederek yolculuk yapıyorum, burası Lot Vadisi!..

Saint-Cirq Lapopie

Hava yeni yeni aydınlanıyor, sis henüz dağılıyorken muhteşem manzaralara şahit oluyorum.

Saint-Cirq Lapopie

Yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor. Tour de Faure durağına geldiğimde iniyorum ve geriye doğru 100 metre kadar yürüyerek, kavşaktan sola doğru dönüyor ve Saint-Cirq Lapopie‘ye doğru giden köprüye varıyorum.

Köprü

Lot Nehri ve solda Sain-Cirq Lapopie! 

Saint-Cirq Lapopie

Köprüden karşıya geçtikten sonra biraz yürüyorum ve yol ikiye ayrılıyor, sol tarafta hafif rampa yolu takip ederek kendimi köyün içinde buluyorum. Sabah sabah, bacalar yeni tütmeye başlamış, her taraf odun kokuyor, muhteşem…

Beni ilk karşılayan turizm ofisi. Ofisten harita alabilirsiniz, t-shirt, kupa vb. hediyelik eşyalar  da satılıyor.

Turizm Ofisi

Turizm ofisinin yanından doğru seyir terasına çıkabilirsiniz. Seyir terası kale kalıntıları üzerinde. Orta Çağ Alet Les Bains’te ve Carcassonne’da olduğu gibi burada da henüz kapanmamış.

Seyir Terasından Manzara

Aşağıda tabelasını gördüğünüz restoran köyün en iyi restoranı olarak geçiyor yalnız benim vardığım sabah saatlerinde kapalı. Turizm sezonu bitmiş olmalı ki köy biraz ıssızlaşmış gibi, sezonunda 600 bin turist ağırladığını okumuştum. Bizim hangi köylerimizle yarışır? Yorum kısmına ekleyebilirsiniz.

 

Saint-Cirq Lapopie

Ben de hemen turizm ofisinin karşısında yer alan (sanırım üstü butik otel) kafeteryada demlikte çin siyah çayı (gunpowder) (2-2.5 fincan çıkıyor) ve bir dilim cevizli kekle kahvaltımı yapıyorum. (8,60 euro)

Sabah Kahvaltısı

 

Seyir Terasından Manzara

 

Katolik Kilisesi

 

Köy Meydanı 🙂

 

Saint-Cirq Lapopie

 

Saint-Cirq Lapopie

Köy meydanındaki posta kutuları ilgimi çekti 🙂

Posta Kutuları

Küçük bir müze

Yukarıdaki dükkan meraklısı için retro ürünleri barındırıyor, iç dış mekan tasarımlarında kullanılmak üzere ilginç objeler mevcut.

Müzede, meraklısına retro eşyalar

Sain-Cirq Lapopie tertemiz, şirin bir köy. Cahors’a yakınsanız günübirlik uğramanızı tavsiye ederim. Köy gerçekten çok temiz, köyün temizliği ile ilgili notumu sabah kahvaltıya oturduğum kafeteryanın tuvaletinin temizliğinden vermiştim zaten. Bizim köylerde durum nasıl? Kafeteryalarında ya da kahvehane tuvaletlerinde kapıyı elinizle açabiliyor musunuz?

Köyde atık yönetimi bile yapılıyor; plastikler sarı kutuya, kağıtlar mavi kutuya, camlar…

Buraların meşhur içkisi kırmızı şarap. Cahors bölgesinin şarapları ise o kadar koyu kırmızı ki siyah şarap olarak anılıyor, meraklıları için dip not olsun bu da.

Andre Breton’un evini görmek isteyenler de görebilirler, turizm ofisine sorduğunuzda haritada göstereceklerdir.

Cahors Tren İstasyonuna giden otobüslerin saatlerini nasıl bulabileceğinizi yukarıda anlatmıştım. Tour de Faure durağı köye en yakın durak. Figeac yönünden gelen araçlar buradan geçiyor. Dönüş yolculuğu gelişe göre daha ucuz, belki de akşam tarifesidir bilmiyorum: 5 euro.

Tour de Faure Durak

Cahors resimlerini  ve şeytanlı köprüyü de önümüzdeki günlerde yine burada paylaşırım. Şimdilik Fransa’dan bu kadar!

Mustafa Bahadır ÖRNEK

Son 8 yılda 26 ülkede 51 şehir görmüştür. En büyük tutkusu haline dönüşen seyahatlerinde, tuttuğu notlarını paylaşmak ve az da olsa yola çıkacaklara tavsiyelerde bulunmak üzere bu sayfayı açmıştır. Seyahatleri dışında, zaman zaman da olsa fotoğraf çekmekten, çevre ile ilgili yazılmış makaleleri okumaktan keyif alır. Estonya e-vatandaşıdır. Küçük bir alan adı portföyü vardır: sadecepansiyon.com, superfiyata.com, halalbooking.net bu portföyde yer alır.

2 Comments

  1. Harikasin canim arkadasim tebrik ediyorum seni yolun da bahtin da acik olsun gonlundeki hayirli olqcak her muradin gercek olsun insallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir