Kiremit renkli şehir: Toulouse!

11 Ekim 2016, Fransa, Carcassonne> Fransa, Toulouse

Yeniden Merhaba,

Saat 22.00’da Carcassonne’dan Toulouse’a trenim var. Carcassonne Tren Garına geldim, kimse yok ama gar güvenli görünüyor. İçerisi ışıl ışıl, birkaç yiyecek içecek otomatı mevcut, koltuk altlarında prizler var cihazlarınızı şarj edebilirsiniz, kablosuz internet bağlantısı var.

Carcassonne > Toulouse, Matabiau Tren Bileti
Adres: voyages-sncf.com
Fiyatı : 15,50 Euro

Gar küçük olduğu ve bilgilendirme panoları son derece anlaşılır olduğundan treninizin platforma yanaşıp yanaşmadığını kolayca takip edebiliyorsunuz, endişe edilecek bir durum yok.

Carcassonne Tren Garı

Toulouse treni de kullandığım diğer trenler gibi son derece konforlu. Sefer tam belirtildiği gibi 42 dakikada tamamlandı. Kalacağım yeri Toulouse Garı’na yakın bir yerden seçmiş ve airbnb üzerinden kiralamıştım. 

Siz de airbnb.com adresine bu vereceğim davetiye üzerinden kayıt olursanız, 250 TL tutarındaki ilk konaklamanızda 130 TL indirim alabilirsiniz.

Konakladığım daire Toulouse şehir merkezine 15 dakika yürüme mesafesindeydi, tren garının ve metro istasyonunun karşısındaydı, dolayısıyla şehrin tadını çıkarmam için fazlasıyla zamanım kalacaktı. 

Capitole Meydanı

Toulouse Midi-Pyrenelerin başkenti ve Fransa’nın 4. büyük şehri. Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan (kuruluş 1229) Toulouse Üniversitesi de burada, havacılık endüstrisinin öncülerinden Airbus da… 

Toulose, terracotto tuğlalarla örülmüş binalarıyla, gezerken insanın içinde sıcak, samimi duygular bırakıyor. Şehre rengini veren bu kiremit renge onlar pembe diyor 🙂 ve Toulouse’u  “la ville rose” (pembe şehir) diye adlandırıyorlar. Aşağıda paylaştığım fotoğraflar şehirle ilgili biraz fikir verecektir 😉

Toulouse "la ville rose"

Toulouse “la ville rose”

Toulouse

Toulouse “la ville rose”Altta gördüğünüz fotoğrafın bir hikayesi var ama (seyahatimi şekillendiren bir hikaye; bu noktayı nasıl buldum, nereden buldum, buraya neden geldim, bu fotoğrafı neden çektim…) bu hikayeyi ya hiç paylaşmayacağım ya da bir gün blogda sürpriz bir köşede!.. (Haberdar olmak isterseniz e-posta adresinizi sağdaki menüde yer alan kutuya yazıp listeme dahil olun.)

Toulouse “la ville rose”

Şehirde son derece şık butikler var. Alışveriş meraklılarını fazlasıyla tatmin edecek türden ve özgün ürünler sunuyorlar.

Oliviers & Co, zeytin ve zeytin yağları

Toulouse

Toulouse “la ville rose”

Toulouse’a geldiğinizde ara sokaklarında amaçsızca dolaşmanızı öneririm. En azından birkaç gün kalacaksanız bir gününüzü bu şekilde geçirin.

Midi Kanalı (Canal du Midi)

Yürüyün, meydanlarında kanalın kenarında oturun soluklanın, hava güneşliyse Garonne Nehri kenarındaki yeşilliklere uzanın, şık kafelerinde kendinize bir kahve ve şöyle el yapımı gül yapraklı bir çikolata söyleyin. Fotoğraf Criollo Chocolatier‘den. Saint-Etienne Katedrali’ne açılan sokakta; 2, Place Saint-Étienne adresinde.

Criollo Chocolatier

Alttaki fotoğraf Place Wilson (President Wilson) Meydanı’ndan… Çeşmenin üstünde, elindeki kitaptan da tahmin edebileceğiniz gibi bir edebiyat sanatçısı, şair Pierre Goudouli (Pèire Godolin) oturuyor. Meydanın çevresinde kafeler ve popüler mağazalar var; Capitole Meydanı‘na çok yakın, meydana giriş yapmadan yeşiliyle gözlerinizi, su sesiyle zihninizi dinlendirebilirsiniz.

Place Wilson

Saint Sernin Bazilikası‘nı görebilir vaktiniz varsa kuleye çıkabilirsiniz. Roma Dönemi eserlerinden bu bazilika, Santiago Yolu (el Camino de Santiago) üzerinde; dünyanın her tarafından Hristiyanların hac için katettikleri yolda, Avrupa’nın en batısına, İspanya’nın kuzey batısında Galiçya özerk bölgesinde bulunan Santiago de Compostela kentine uzanan bir dizi yoldan birinde bulunuyormuş. Hristiyanlar bu kentteki katedrale giderken Saint Sernin’e de uğrarmış. Dış cephelerinde okuma yazma bilmeyen dönemin halkına, tasvirlerle çeşitli hikayelerin anlatıldığı kabartmalar mevcut, iç bahçesi güzel.

Saint Sernin Bazilikası

Saint Sernin Bazilikası

Saint Sernin Bazilikası

Toulouse’da görebileceğiniz yerlerden biri de bu Japon Bahçesi, huzur dolu gerçekten.

Japon Bahçesi

Japon Bahçesi

Toulouse

Capitole Meydanı

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz Capitole Meydanı, eski şehrin merkezi. Fotoğrafı çektiğim gün ortada bit pazarı kurulmuştu. Sağdaki Belediye Binası Capitolium.

Capitole Meydanı

Şehir bisiklet kullanmak için oldukça elverişli. Bu kadar çok bisiklet kiralama ünitesi ve bisiklet sürücüsü de olunca bisiklet satış ve tamir dükkanları da bulunuyor tabii..

Bisiklet Tamir ve Satışı, cyclable.com

Şehir gürültüden uzak, 500 bin nüfusu olan Toulouse’da sokaklarda karşınıza böyle elektrikli dolmuşlar da çıkabilir. Şehrin sessizliğine en büyük katkı, keşke İstanbul’da da olsa!..

Elektrikli Dolmuş

Toulouse’da ziyaret etmenizi önereceğim yerlerden biri Le marché Victor Hugo (https://www.marche-victor-hugo.fr),güzel bir pazaryeri. Meyve sebze, et, balık, peynir, içecek çeşitleri, dondurma vb. bilimum gıda ürünlerini bulabileceğiniz keyifli bir pazar yeri. 

Le marché Victor Hugo, Pazar Yeri

Le marché Victor Hugo, Pazar Yeri

Le marché Victor Hugo, Pazar Yeri

Toulouse

Mor menekşeler deyince en çok futbolseverlerin zihninde Toulouse ismi uyanacak. Canal du Midi’den sonra şehrin simgelerinden biri de mor menekşeler. Ve bunu hediyelik paketlerine yansıtmış bir dükkan Fleurs d’Histoire ; aldığım sadece bir buzdolabı magneti ama paketlemesini o kadar zarif bir şekilde yaptılar ki; görüyorsunuz, anlatmıyorum!

Mor Menekşeler

Toulouse’da 3 gece 4 gün bulundum ve bu süre içerisinde günübirlik Cahors‘a ve Saint Cirq Lapopie‘ye de geçtim. Bir sonraki yazımda buralardan fotoğraflar paylaşacağım.

Mustafa Bahadır ÖRNEK

Son 8 yılda 26 ülkede 51 şehir görmüştür. En büyük tutkusu haline dönüşen seyahatlerinde, tuttuğu notlarını paylaşmak ve az da olsa yola çıkacaklara tavsiyelerde bulunmak üzere bu sayfayı açmıştır. Seyahatleri dışında, zaman zaman da olsa fotoğraf çekmekten, çevre ile ilgili yazılmış makaleleri okumaktan keyif alır. Estonya e-vatandaşıdır. Küçük bir alan adı portföyü vardır: sadecepansiyon.com, superfiyata.com, halalbooking.net bu portföyde yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir